Arnošt Vašíček nemá třetí oko, ale neuhasitelnou žízeň

ZNOJMO  Je Svatý grál schovaný na Zvíkově? A pochovali Hunové krále Attilu u dnešního Frýdku-Místku? Známý spisovatel a scénárista Arnošt Vašíček ve znojemské knihovně opět házel tajemnými úvahami jako pimpongovými míčky. Už pojedenácté.


Arnošt Vašíček; foto: -jan-

Arnošt Vašíček patří k nejakčnějším českým záhadologům, napsal více jak čtyřicet knih a také scénářů úspěšných televizních dokumentů a seriálů. K nejznámějším patří Strážci duší.

Má četné příznivce, ale také odpůrce. Jedno se mu ale upřít nedá. Na besedách umí posluchače zaujmout a své argumenty někdy až šílených teoríí podkládá znalostmi i ověřenými fakty. Při letošním natáčení dalšího televizního dokumentu na tajemném hradě Zvíkov objevil nové souvislosti na středověké malbě v jednom z výklenků tamní kaple.

Dosud se totiž předpokládalo, že malba představuje klanění Tří králů. Jenže při bližším pohledu jednu ze stojících postav neidentifikoval jako krále, ale světlovlasou ženu, držící pohár.

„Kaple je zasvěcená svatému Václavovi a postavena byla v období šířících se legend o Svatém grálu. Kámen má střežit panna se světlými vlasy v nádobě na hostii, stejně jako na malbě,“ popsal svůj objev před znojemskými posluchači Arnošt Vašíček.

Ale to není zdaleka vše. Kaple přiléhá k mohutné Hlízové věži, takzvané Markomance, stojící tak trochu nelogicky uprostřed celého hradního komplexu. Nikdo však neví, jaký…

Celý článek najdete v aktuálním vydání Znojemska na všech novinových stáncích nebo online zde.

-jan-

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *