Buenos Aires vymění za znojemskou pečeni

Příznivci opery mají ve čtvrtek 24. října svátek. V Městském divadle Znojmo vystoupí Iveta Jiříková, sólistka Národního divadla v Praze, a držitel ceny Thalie Vladimír Chmelo. Světově vyhledávaný barytonista původem ze Slovenska je jedním z mála českých a slovenských pěvců, kteří zpívali v newyorské Metropolitní opeře i v milánské Scale. Vladimíra Chmelu jsme požádali o rozhovor.


Vladimír Chmelo se už těší na znojemskou pečeni a diváci zase na něj; foto: archiv Vladimíra Chmely

Jak je pro vás příprava před koncertem náročná? Míváte trému?

Tréma je nevyzpytatelná. Někdy se mi vyhne, až mě to zaskočí, někdy nečekaně udeří. Je to prostě koncert od koncertu, protože okolnosti jsou vždy jiné. Jiná je skladba diváků, jiná akustika, počasí, hlasová dispozice. Každé takové živé setkání s publikem pro mě zároveň znamená novou výzvu. Pokaždé se ale snažím dát ze sebe to nejlepší.

Co si připravujete pro Znojmo?

Se sopranistkou Ivetou Jiříkovou, která je nejen mou kolegyní, ale i výbornou kamarádkou, jsme připravili árie od klasické opery, reprezentované Mozartem přes italskou a českou romantickou operu až po odlehčenou operetu, jejíž melodie nám přirostly k srdci. A abych nezapřel svůj slovensko-maďarský původ, část jedné árie zazpívám v maďarštině.

Zazpíváte i Čajkovského Evžena Oněgina. Prý jste v ní velmi charismatický.

Dnes už Oněgina nezpívám, i když jsme tak činil velmi rád. Štafetu přebrali mladší. Teď se soustřeďuji na jiné. Třeba příští měsíc mě v Itálii čeká oblíbený Germonto z Traviaty. V téhle roli jsem vystupoval nejméně stokrát. Jenže zatímco dřív mi v maskérně…

Celý rozhovor najdete v aktuálním vydání Znojemska na všech novinových stáncích nebo online zde.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *