Cornštejn: Hroutící se skála

Hroutící se kameny uzavřely silnici. Bítovští se čertí, sezona na zřícenině Cornštejn je ohrožena.

Sesuv skály o rozsahu zhruba šesti metrů krychlových na vozovku vyvolal mezi úředníky tak velkou paniku, že oznámení o uzavření silnice mezi mostem na Vysočany a křižovatkou k Cornštejnu a bítovskému mostu nabylo účinku po pěti dnech od vyvěšení na úřední desce, přestože standardní lhůta je až patnáctidenní.



Bítovští však rozhodnutí nesou nelibě, vadí jim jak délka uzavírky (do 30. 6. 2020), tak dopravní komplikace a výrazné ovlivnění turistické sezony spojené s ušlým ziskem.

Dle jejich slov se o problému uvolňování hornin ve svahu ví dlouhodobě, ale celou dobu se nic nedělo. „Menší kusy kamenů tam padají už třicet let. Nicméně letos došlo ke dvěma větším skalním zřícením, proto jsme požádali o zhodnocení stavu geotechnika, který vyhlásil stav havárie,“ odůvodnil uzavírku Jaroslav Kosík ze Správy a údržby silnic Jihomoravského kraje, která je vlastníkem pozemní komunikace.

Bítovský zastupitel a podnikatel Roman Tesař je toho názoru, že nehrozí takové nebezpečí, které by vyžadovalo uzavření celé silnice. Podle něj se dalo postupovat řešením pro všechny přijatelnějším, například zúžením průjezdu do jednoho pruhu. S tím se ale neztotožňuje…

Celý článek najdete v aktuálním vydání Znojemska na všech novinových stáncích nebo online zde.

-bur-

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *