Průvod gymnázia trumfl i Vinobraní

Když Jiří Peroutka, současný a zároveň nejdéle sloužící ředitel Gymnázia Dr. Karla Polesného, vstupoval do této školy poprvé, byl studentem a bylo mu čtrnáct. Ani ve snu ho tehdy nenapadlo, že bude jednou tuto instituci vést, a že s ní dokonce oslaví významné výročí. První české gymnázium ve Znojmě má totiž přesně sto let!Za dobu od jeho vzniku až do současnosti gymnáziem prošlo 9 862 absolventů a učilo zde 349 řádných, 33 pomocných a 18 externích učitelů. Ředitelů se na této jedné z největších škol v kraji vystřídalo jedenáct. Jméno historicky vůbec prvního – Karla Polesného – nese škola ve svém názvu od roku 1991.

Ve stejném roce škola zavedla i dvojjazyčné vyučování v češtině a v němčině. Různých změn zažilo gymnázium bezpočet, měnilo se tak, jako se měnil politický systém i lidé v něm. Jedno ale zůstalo – pětka je pořád pětkou a jednička jedničkou.

„Profesoři nám nic přehnaně nepromíjeli, byli přísní tak akorát,“ vzpomíná Antonín Cvak, bývalý student z let 1946 až 1948. Docházku nedokončil, stal se jednou z obětí perzekuce vševládné komunistické strany, byl vězněn a nesměl dostudovat. Přesto na školu vzpomíná rád. I na dobu před únorovým převratem, který se stal pro něho osudným: „Většinu věcí jsem se musel doučit za pochodu v životě, ostatně jako každý z nás. Studium mě ale samozřejmě hodně naučilo. Matematika logiku, latina vyjadřovat se a filozofie, kterou jsme měli jen jeden rok, pak samostatně přemýšlet,“ vzpomíná Antonín Cvak.

Samotné oslavy 100. výročí proběhly v pátek a v sobotu 11. a 12. října, a to v důstojném a originálním stylu. „Vše jsme pojali tak, abychom upozornili veřejnost na výročí. Naším cílem bylo i vytvořit příležitost k setkání bývalých absolventů, k tomu, aby se podívali, jak se škola změnila. Bývalé pedagogy jsme pozvali k posezení,“ přiblížil událost ředitel Jiří Peroutka…

Celý článek najdete v aktuálním vydání Znojemska na všech novinových stáncích nebo online zde.

Alžběta Janíčková

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *