Tradiční výstava hub v Domě umění

Jihomoravské muzeum ve Znojmě pořádá v druhé polovině října již tradiční výstavu hub širšího znojemského regionu Živé houby v muzeu. Výstava se koná v prostorách mázhauzu v Domě umění na Masarykově náměstí 11 ve Znojmě ve dnech 15. až 17. října 2019.Výstavu zahájí v pondělí 14. října v 16:00 hodin autor výstavy Ing. Radomír Němec společně s hosty Mgr. Markem Čapounem a Mgr. Janem Běťákem.

Tato tradiční výstava hub posbíraných ve znojemském regionu je každoročně hojně navštěvována, vloni se na výstavu do muzea přišlo podívat přes 600 návštěvníků, kteří mohli obdivovat více než 300 druhů hub. Zájemci z řad houbařů si mohou donést také vlastní sběry hub k určení, které budou případně zařazeny do výstavy. Radomír Němec, kurátor mykologické sbírky Jihomoravského muzea ve Znojmě, upřesňuje: „Budeme rádi, pokud nám den před výstavou nebo dopoledne v den konání donesete své sběry. Na určování se v letošním roce bude podílet kromě mě a Mgr. Marka Čapouna i kolega z České vědecké společnosti pro mykologii Mgr. Jan Běťák. Nezapomeňte doplnit své jméno a přímení, případně kontakt na Vás.“

Na závěr výstavy jsme připravili ve čtvrtek 17. října v 16,00 hodin speciální doprovodnou akci – workshop HOUBY S VOCTEM, na kterém zábavnou formou nakoukneme pod pokličku houbařské kuchyně. Ukážeme si tradiční i méně tradiční způsoby zpracování hub a sami můžete ochutnat i nějaké speciality z hub. „Na workshopu budeme také losovat výherce knihy Houbařský rok na Znojemsku. Stačí během výstavy Živé houby v muzeu napsat na kupón alespoň tři houby, které s oblibou sbíráte, a knížka může být vaše,“ doplňuje Renata Hurníková z propagace muzea.

Výstava Živé houby v muzeu bude i letos doplněna o sérii doprovodných bannerů Houbařský rok na Znojemsku, která vychází ze stejnojmenné knihy vydané Jihomoravským muzeem ve Znojmě. Autoři publikace Radomír Němec společně s Milanem Šenkýřem a Markem Čapounem v ní oslovují nejen houbaře začátečníky, ale i ty poučenější a na své si přijdou i zájemci o přírodu širšího znojemského regionu.

„Přijďte se podívat!“ zve autor výstavy Radomír Němec všechny návštěvníky nejen z řad odborné veřejnosti.

Renata Hurníková

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *