Martin Koubek získal stříbro na mistrovství Evropy v combat sambu!

Ve dnech 13. – 14. září se v Karlových Varech konalo Mistrovství Evropy v sambu a combat sambu. Ze Znojma se tam vydal zápasník Martin Koubek, který startoval v těžké váze do 100kg. Zápasil v combat sambu a vybojoval 2. místo!V combat sambu se zápasí v kraťasech, kurtce (kimono), s fightovými rukavicemi a s helmou na hlavu – jelikož jsou dovolené hlavičky a zápasí se na zápasnické žíněnce ve tvaru kruhu.

Na Koubka v jeho váhové kategorii čekalo šest soupeřů a postupovalo se formou pavouka. Soupeři byli z Ukrajiny, Rumunska a Ruska.

A jak viděl souboje sám znojemský borec?

První soupeř byl z Rumunska – Brumm Ruslan – po krátkém oťukávání po mě soupeř vystartoval přes údery a já se snížil v kolenou a tzv. capákem jsem soupeře trefil a on spadl na zem a šel do prvního počítání. Mně přistály body. Poté jsme si chvilku vyměňovali údery. Poslední minutu před koncem mě soupeř hodil na zem, ale podařilo se mi ho otočit a přejít do držení, kde jsem ho 20 sekund držel, a tím mi přistály další body na kontu a zápas jsem vyhrál…

Další zápas na mě čekal soupeř s Ukrajiny Hrebeniuk Vitalii, jelikož v Ukrajině a v Rusku je combat sambo “národní sport” a jsou výborní v boji na zemi, tak jsem si řekl, že bych mohl soupeře překvapit, a hned při první příležitosti přejít do boje na zemi, což se mi povedlo, a body byly moje. Poté mě soupeř chtěl strhnout na zem, ale strh jsem mu ubránil a zůstali jsme v držení v postoji, kde mi soupeř dal tzv. hlavičku přímo na bradu a mně se podlomila kolena, ale při tom podlomení jse mi podařilo chytnout soupeře za jeho přední nohu tzv. single leg. Soupeře jsem v tomto držení nemohl položit na zem, tak jsem si k němu přistoupil a zvedl jsem ho nad hlavu, kde jsem ho přetočil na zadá a hodil ho na zem. Přešel jsem do držení a zápas jsem vyhrál.

Nakonec mě čekal finálový zápas, kde mě čekal soupeř z Ruska Voloshynov Anatolii. Tento chlapík minulý rok vyhrál mistrovství světa v combat sambu a já věděl, že když udělám jakoukoli menší chybu, soupeř toho využije. Ale na druhou stranu on šel do zápasu s rozkopanou nohou, takže taktika byla jasná – zničit mu načatou nohu.

Rozkopával jsem mu tu bolavou nohu dvě minuty a Rus pořád couval dozadu a dokonce byl i dvakrát napomínán za pasivitu, poté jsem slyšel kluky jak na mě řvou, ať po kopu přejdu na strh, abych získal nějaké body, což se mi dvakrát povedlo, ale rozhodčí nás vždy postavil zpět na nohy, jelikož jsme skončili mimo žíněnku.Poté jsem slyšel svoji 2,5 roční dceru a sedmiletého syna, jak na mě něco řvou, a v tom jsem se unáhlil a po dalším vnitřním low kicku jsem přešel do strhu, který se mi nepovedl, a soupeř toho využil a hodil mě na zem a už se mi nepovedlo dostat z držení, ve kterém mě 20 sekund držel a vyhrál. A já tak skončil na druhem místě… (úsměv)

Připravil: Libor Duchoň

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *