Užijte si den na kole, koloběžce nebo s chůzí, hlavně bez aut

Projet se na šlapacím autíčku, zdolat překážkovou dráhu na kole či koloběžce, přiučit se, jak spravit kolo a mnoho dalších aktivit čeká děti na Dni bez aut v pátek 20. září 2019 v Horním parku ve Znojmě.

Město Znojmo spolu s partnery pořádá tuto osvětovou ekologickou akci již popáté. Po dvou letech se vrací do Horního parku a na děti čeká zábava i poučení. Cílem akce je totiž upozornit na dopady výfukových plynů na životní prostředí, prezentovat zdravý životní styl i aktivní trávení volného času, a to vše zábavnou formou. Akce bude probíhat v dolní části parku (vstup od náměstí Komenského) od 9:00 do 15:00 hodin a je určená jak pro školy, tak i pro širokou veřejnost.


ilustrační foto

A co vše se chystá?

Překážková dráha pro cyklisty i koloběžkáře, opičí dráha pro malé a velké nebo jízda na šlapacím autíčku. Kola, koloběžky, autíčka a nezbytné přilby zapůjčí Cyklo – Klub Kučera a program na dráze povede Středisko volného času. Pro děti, které přijedou na vlastním kole, koloběžce a s přilbou (povinné), čeká odměna. Zájemci se mohou projet i na (pro většinu lidí) nezvyklém prostředku – na vozíčku pro hendikepované. A protože pohyb na vozíčku po městě je plný překážek, bude se v parku jezdit také mezi překážkami.

Ve stáncích partnerů získají návštěvníci praktické informace pro každého cyklistu. Naučí se zkontrolovat bezpečný stav kola i jeho drobné opravy, nebude chybět ukázka první pomoci ani dopravní testy. Cyklisty jistě budou také zajímat výsledky analýzy cyklistické dopravy ve Znojmě. Na Dni bez aut totiž bude k nahlédnutí již zpracovaný Strategické plán rozvoje cyklistické dopravy ve městě Znojmě, který popisuje aktuální stav i návrhy opatření pro zlepšení stávající situace.

Další naučný program chystají Městské lesy Znojmo, Městská policie a zapojí se i Městská zeleň s ukázkou nových elektromobilů a samozřejmě i s možností svezení. Program doplní skákací hrad od Elektrowinu, možnost změření tuku a tlaku u stánku Vojenské zdravotní pojišťovny, která je, stejně tak jako Besip, finančním partnerem akce. Dalšími partnery jsou Oblastní charita Znojmo, Cyklo Kučera s.r.o. a Střední zdravotnická škola a Vyšší odborná škola zdravotnická Znojmo.

Nakonec jsou všichni zváni na společnou procházku přírodou Gránického údolí. Tentokrát ji povedou zástupci Městských lesů a Správy národního parku. Společným tématem bude problematika pajasanu. Nebudou chybět oblíbené hry a soutěže. Sraz je v 16:00 hodin na vyhlídce v ulici Přemyslovců.

-pas-

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *