Katastrální úřad a kostlivec v garáži

Na kostlivce nikoli ve skříni, nýbrž v garáži, upozornil znojemský Katastrální úřad, který byl v minulých dnech spouštěčem obtížně řešitelného případu, jenž budí emoce, aniž by však bylo možné pojmenovat jednoho konkrétního viníka, neboť ve hře je faktů vícero.V červnu začaly nájemcům garáží poblíž Přímětické ulice chodit výpovědi smluv. Pozemky, na nichž inkriminované garáže stojí, jsou ve vlastnictví Města Znojma, které má s lokalitou jiný záměr. Čtyřiadevadesát nevzhledných betonových krabic si tak musejí jejich majitelé odvézt. Přijdou tak nejen o místo, ale někteří i o peníze. Navíc bez náležité kompenzace.

Je ale kritika radnice oprávněná? Litera zákona totiž mluví jasně v tom základním slova smyslu, že jeho neznalost neomlouvá.

Vedení města říká, že celou situaci odstartoval Katastrální úřad, jehož stanovisko je takové, že ví co, ale neví jak.

„Katastr nemovitostí nás v rámci digitalizace města vyzval, abychom garáže zlegalizovali anebo se s nimi nějakým způsobem vypořádali. Můžete tedy složitě rozhodnout, že tady vznikne něco jiného, tedy nejen garáže pro několik vyvolených. Něco, co by sloužilo široké veřejnosti,“ popisuje případ starosta Jan Grois.

Majitelé garáží s tím ale nesouhlasí a naopak tvrdí, že takovým rozhodnutím vznikne další problém.

„Doprava bude zase o něco víc kolabovat. Všichni lidé, kteří zde mají garážovaná auta, se stáhnou do okolních ulic, kde už se teď nedá zaparkovat. Snahou přece zůstává dostat auta pryč z ulic. Bude to katastrofa, ale to vedení města nezajímá,“ tvrdí jeden z majitelů.

Ani ostatní pochopitelně nechtějí o současné prostory přijít, ale legálně uzavřené smlouvy jim neposkytují žádný manévrovací prostor.

„V nájemních smlouvách, jež s Městem máme uzavřené, je žel ukotveno, že je Znojmo může kdykoliv vypovědět. Právně s tím nic nenaděláme,“ konstatuje Karel Mareš, který stojí v čele nespokojených nájemců, jimž se kromě ztráty parkovacího prostoru nelíbí, že některým bude vyplacena kompenzace 140 000, a ostatním pouze 10 000 korun. Vyšší finanční kompenzaci totiž dostanou…

Celý článek najdete v aktuálním vydání Znojemska na všech novinových stáncích nebo online zde.

-bur-; -TIK-

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *