Vinobraní začne v pátek třináctého

ZNOJMO Už za dvanáct dnů vjede majestátně na svém oři král Jan Lucemburský do bran města Znojma. Znojemské historické vinobraní začíná letos v magickém datu. V pátek třináctého.


Deset tisíc stříbrných a sto zlatých mincí s erbovní figurou orla ze znaku Královského Znojma je už připraveno; foto: archiv Znojemské Besedy

Organizátoři se ale magie nebojí a pevně věří, že smůlu největšímu svátku vína v České republice nepřinese. Naopak. Budou je totiž chránit dva Andělé.

Aniž to totiž bylo původně v plánu, dramaturgie do programu zařadila vystoupení hned dvou zpěváků, kteří byli následně Akademií populární hudby oceněni v rámci prestižního udílení cen Anděl.

Jde o Mira Žbirku a Michala Prokopa, kteří byli zařazení do síně slávy. Jejich koncerty se odehrají ale až v sobotu na hlavním pódiu na Masarykově náměstí.

Na návštěvníky všech věkových kategorie pak čeká pestrý program na celkem třinácti scénách a z plejády dalších známých i méně známých umělců si vybere každý.

„Historické centrum se ponoří do opravdové středověké doby a pětisethlavý průvod v čele s králem Janem Lucemburským bude i letos rozhazovat pamětní mince.

Jejich motiv se letos nese v duchu výroční sametové revoluce. Pořád platí, že tu zlatou, kterou si šťastlivec chytí, může vyměnit za volnou vstupenku na příští Vinobraní,“ připomíná starosta Jan Grois.

Program ověnčí také dvě novinky. Reklamní předměty u vstupních bran a možnost přihlásit se v průběhu Vinobraní do registru dárců kostní dřeně v rámci projektu Vinaři jdou na dřeň.

„Ve spolupráci s vinaři pomůžeme hledat nové dárce kostní dřeně, kterých je v České republice nedostatek. Pod infocentrem na Obrokové ulici tedy vznikne odběrové místo, kde bude připraveno několik zdravotníků z fakultní nemocnice Olomouc. Potencionálním dárcům se v rámci registrace odeberou stěry z úst, nebo vzorek krve,“ informoval ředitel Znojemské Besedy František Koudela.

Znojemské vinobraní je zároveň největší akcí, která se do projektu Vinaři na dřeň zapojuje. Nutno podotknout, že zájemcům o tuto pomoc musí být více jak osmnáct, ale předchozí konzumace alkoholu v rozumné míře není na překážku.

-jan-

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *