Stoletá obchodní akademie pohledem učitelky Olgy Smrčkové

Zavolat v minulém týdnu na ředitelství Gymnázia na Pontassievské mi působilo trochu rozpaky. Měli totiž plné ruce práce s přípravou nadcházejícího školního roku, ale i s oslavami 100. výročí založení znojemské Obchodní akademie, tedy pozdější Střední ekonomické školy, která se k původnímu názvu po sametové revoluci zase vrátila. Sídlí na ulici Přemyslovců a od roku 2012 je autonomní součástí školské příspěvkové organizace s názvem: Gymnázium, Střední pedagogická škola, Obchodní akademie a Jazyková škola.Telefon zvedl zástupce ředitele Jindřich Jansa: „Chystám se právě za paní Olgou Smrčkovou, která akademii vystudovala a později v ní dvacet roků vyučovala,“ řekl trochu zadýchaně. A to jsem potřebovala. Setkat se s někým, kdo je s touto školou dlouho spjatý. A tak jsme se domluvili, že se za ní vydáme spolu.

Patnáctikilová Perlička není žádná křehulka

Olga Smrčková na osmdesát let rozhodně nevypadá. Nejde o oblíbenou frázi. Tajemství jejího elánu je jednoduché – srší z ní optimismus a nadšení. V různých obdobích učila ruštinu, češtinu, a také techniku administrativy.

„Tady v garáži mám tu naši patnáctikilovou Perličku,“ ukazuje na klasický psací stroj, na němž učila své žáky psát. Povezeme ji do budovy akademie na připravovanou výstavu. „Je to důchodkyně, jako já. A kolik toho zažila! Každý den do ní bušilo až sedm žáků a někteří dokázali během vteřiny udělat až sedm úhozů. Dneska, v době tabletů, si už nikdo neumí představit, jak při tom bolely prsty,“ vysvětluje a pomáhá naložit Perličku do auta a vyrazili jsme na ulici Přemyslovců.

Chci být učitelkou

„Víte, já už odmala věděla, že chci být učitelkou za každou cenu,“ vzpomíná během jízdy. „Chtěla jsem proto studovat střední pedagogickou, ale v květnu roku 1953 došlo k reorganizaci, devítiletou docházku změnili na osmiletou a na učitelství brali jen žáky z devátých tříd. Tenkrát, ve čtrnácti, jsem si řekla, nevadí. Cíl mám jasný a vede k němu víc cest. Zvolila jsem proto…

Celý článek najdete v aktuálním vydání Znojemska na všech novinových stáncích nebo online zde.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *