Včelaři hlásí nejhorší sezonu na níž se podepisuje počasí, zemědělci i národní park

Nejhorší za posledních deset let. Tak hodnotí letošní včelařskou sezonu v našem okrese jednatel znojemské pobočky Českého svazu včelařů Miroslav Kauer. Hlavní příčiny vidí v monokulturní zemědělské velkovýrobě a v chemizaci krajiny, kácení akátů, malé rozmanitosti rostlinných druhů, postupnému zabetonovávání krajiny a v neposlední řadě i nepřízni počasí.


foto: https://vcelar-zn.cz

„Na začátku včelařské sezony bylo dost sucho.  Včely se hodně rojily. Na řepku byla poměrně zima a pršelo.  Akát kvetl pouze tři dny. Poté následovaly suché a horké dny,“ vysvětlil ve stručnosti Kauer. „Současné klimatické změny nejsou pro včely úplně příznivé. Z důvodu sucha a větru rostliny neprodukují nektar a včely nemají co sbírat. Když naopak hodně prší a je chladno, včely nelétají,“ doplnil předseda znojemské pobočky Českého svazu včelařů Miroslav Uhlíř. Velkým problémem je i malá různorodost květeny a následně nabídky pastvy a chemizace zemědělství.

„Dnes se pěstuje zejména obilí, kukuřice a řepka. Řepka je pro včely výborná, pokud není příliš chemicky ošetřovaná. Včela je brouk a většina chemických prostředků používaných v zemědělství je určeno proti škodlivému hmyzu. Bohužel přímo či nepřímo působí i na včely,“ říká Kauer. Dále dodává, že když už zemědělci stříkají, bylo by nejvhodnější stříkat v noci. „Někteří tento postup praktikují a mají k němu velice rozumné důvody. Jednak nefouká a nehrozí nebezpečí, že vítr postřik roznese po celém okolí. Výhodou také je, že v nočních chladnějších teplotách rostlina postřik lépe vstřebá. A navíc nezahyne užitečný hmyz, který přes den nad polem poletuje.“ konstatuje Miroslav Kauer.

Jako nepříznivou hodnotí včelaři i současnou situaci kolem akátu, který je významnou medonosnou rostlinou, ale zároveň je trnem v oku nejen Národnímu parku Podyjí…

Celý článek najdete v aktuálním vydání Znojemska na všech novinových stáncích nebo online zde.

-bur-

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *