Hraboši zničili až čtyřicet procent úrody

REGION Ve všech pádech skloňují v těchto dnech zemědělci označení pro nenápadné šedohnědé zvířátko z rodiny hlodavců. Je jako otesánek. Kvůli nezvykle suché zimě se rozmnožilo, má hlad a bere pole útokem. K nejvíc postiženým oblastem patří okolí Kroměřížska a Zlínska, opulentní hostiny pořádají hraboši ale i na některých místech Znojemska.


ilustrační foto

„Nám už zničili někde až čtyřicet procent ozimého ječmene. Naštěstí jde jen o určité plochy. Pšenice je na tom o něco lépe. Nejdřív jsem byl optimista, ale vše šlo strašně rychle, obilí se doslova začalo ztrácet před očima během pár hodin. Pokud se to nezlepší a sežerou sadbu, čekám katastrofu,“ obává se Jiří Klouda, soukromý zemědělec z Mikulovic.

Problémy s hlodavci v našem regionu mají podle informací Státního zemědělského intervenčního fondu ve větší míře i na Tvořihrázsku, kde si hraboši ve velkém pochutnávají ještě i na bramborách, nepohrdnou ani brokolicí.

Ale ne všude je tak zle.

„Hraboši? Skoro je nevidím. S letošní úrodou jsem spokojený. Loni kvůli suchu byla sklizeň horší,“ říká František Smrček z Citonic.

Rozmnožení jsou nejen hraboši, ale třeba také myšice či norníci.  „Těmto zvířatům svědčí teplé…

Celý článek najdete v aktuální vydání Znojemska na všech novinových stáncích nebo online zde.

-jan-

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *