Čepice jde do světa

ZNOJMO/PROSTĚJOV Modrá čepice s logem Znojemska právě v tuto chvíli míří do Spojených států amerických. Je uložena v kufru znojemského rodáka Jiřího Krejčího, který se s ní chce vyfotit před Bílým domem. V těchto dnech by měl přistát v New Yorku.Jiří Krejčí se narodil ve Znojmě před více jak šedesáti lety, a i když už žije ve sto dvacet kilometrů vzdáleném Prostějově, má ke svému rodišti stále velmi vřelý vztah. Dokazuje to i skutečnost, že si nechává posílat týdeník Znojemsko.

„Na své rodné město nedám dopustit. Když na Znojmo koukám z Kraví hory, omládnu o padesát let. Proč bych Znojmo nemohl propagovat i v Americe,“ vysvětluje Jiří Krejčí své pohnutky proč s tímto nápadem oslovil naši redakci.

Jiří Krejčí chce s přáteli navštívit v Americe celkem šest států a také ještě Kanadu. Loni obdivoval Austrálii a Nový Zéland, před časem se podívali i do Číny.

„Toulavé boty a touhu cestovat mám po svém dědečkovi,“ vypráví. Počátkem sedmdesátých let, když ještě studoval znojemské gymnázium, si ale splnění svého cestovatelského snu nedovedl představit. „Snění o dalekých světech mi tak trochu nahrazoval dějepis, který jsem miloval. Na gymnáziu jej tehdy vyučoval také Pavel Novák, který, pokud vím, psal dlouhou dobu články i do Znojemska.“ Jiří Krejčí vzpomíná na další učitele, paní Pivničkovou, Bendovou, podle něj skvělou dámu, nebo třídního pana Plačka. „Toho jsme občas dost potrápili. Jednou jsme hodili z okna třídy do parku téměř na hlavu jednoho pána aktovku. Byl z toho poprask.“

Teď se Jiří Krejčí možná postaví před sídlo amerických prezidentů v modré čepici s nápisem regionální noviny Znojemsko. „Stoupnu si tam rád. Na Znojmo jsem hrdý,“ říká.

-jan-

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *