Zelená cyklostezkám! Jak to dopadne tentokrát?

I když to tak nevypadá, cyklisté jsou tvorové poměrně líní. Když chtějí někam dojet, volí tu nejkratší trasu – to se však netýká turistiky. Takže pokud cyklostezka nepovede přímo, ale oklikami, nebudou ji využívat ani zdatní cyklisté a pojedou po běžné komunikaci. To je jeden z problémů cyklostezek ve Znojmě. Například z náměstí Svobody se kličkuje za Úřadem práce, pak po dalších ulicích mezi bloky domů, aby se cyklostezka vrátila k Pražské ulici, kterou opustila. Pak pokračuje dále. Podle pravidel silničního provozu by měl cyklista sestoupit z kola při křížení komunikací.


Ilustrační foto: -eis-

Podtrženo a sečteno – po takové cyklostezce pojede turista, ale nikoliv cyklista spěchající třeba do práce či za zábavou.

O změnu se snaží současné vedení znojemské radnice a vše nasvědčuje tomu, že to myslí vážně. Nejen pro to, aby si udělalo čárku za kouskem cyklostezek, protože je to in a sluší se to. Místostarosta Jakub Malačka, pod jehož gesci cyklostezky spadají, se skutečně snaží. Zbývá doufat, že on, jako jeden z široké cyklistické obce, nenarazí na nepřekonatelné problémy a postupně, krok za krokem, se mu bude dařit konečně (po kolika letech?) začít budovat logickou síť cyklostezek, která ve Znojmě chybí.

Nedávno se několik set respondentů, kterým není tato problematika cizí, účastnilo ankety ohledně cyklodopravy ve Znojmě. „Výsledky jsou součástí analýzy současného stavu cyklistické dopravy a poznatky z ní, stejně tak i podněty z osobního setkání, zapracujeme do strategického plánu,“ uvedl Jakub Malačka.

Výstupem bude strategický plán rozvoje cyklistické dopravy. V návaznosti na něj se konala v minulých dnech v Domečku diskuze, na níž byly představeny výsledky ankety a řešily se další problémy spojené s cyklistikou ve Znojmě. S výsledky seznámili asi tři desítky přítomných  zástupci společnosti AQE advisors, kteří pro město zpracují strategický dokument.

Za hlavní pozitivum dopravy na kole do práce či do školy považovali respondenti ankety…

Celý článek najdete v aktuální vydání Znojemska na všech novinových stáncích nebo online zde.

Jiří Eisenbruk

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *