Kvůli bezpečnosti zahájeny další skalní úpravy

ZNOJMO Také letos radnice pracuje na skalním masivu levého břehu řeky Dyje. Na nápravu dvou skalních stěn vynaloží Město přibližně čtyři miliony korun, přičemž pětaosmdesát procent pokryje evropská dotace. Tentokrát se práce provádějí pod znojemským hradem v ulici U Obří hlavy a pod ulicí Vinohrady u cesty k louckému klášteru.


foto: Městský úřad Znojmo

„Jedná se již o šestou etapu sanace skal, pokud budeme počítat všechny sanace po roce 2000, a o poslední, kterou máme projektovánu. Tyto skály bylo potřebné zajistit hlavně z hlediska bezpečnosti, protože představovaly potenciální riziko,“ říká starosta Jan Grois.

„Už od poloviny července probíhají práce na stěně v ulici U Obří hlavy pod znojemským hradem.  Na obou místech, tedy tady i pod ulicí Vinohrady, je postup prací podobný – nejprve se odstraní náletové dřeviny a křoviny a současně s tím probíhá i očištění skalního svahu, dále budou odtěženy nestabilní bloky, zajištěny vytipované bloky (kotvením či ocelovou sítí) a nakonec bude odtěžena suť z akumulačního prostoru,“ konkretizovala postup tisková mluvčí radnice Zuzana Pastrňáková.

„Z důvodu čištění skalní stěny a odtěžení nestabilních bloků musíme kvůli bezpečnosti uzavřít část pěší stezky z ulice Koželužské do Karolininých sadů, nad Muzeem motorismu. Uzavírka probíhá odedneška, tedy od pondělí 19. srpna a potrvá maximálně čtrnáct dnů. Taky tu budeme dostavovat kamennou zídku,“ doplnil místostarosta Jakub Malačka informace z posledního kontrolního dne na stavbě.

„S projektantem jsme na začátku roku provedli průzkum terénu za účelem vytipování dalších labilních nebo kritických úseků a dohodli jsme se na vypracování posudků a projektové dokumentace na sanace dalších skalních stěn. S pracemi bychom mohli kontinuálně pokračovat už příští rok. A opět budeme žádat o dotace z evropských fondů,“ uzavírá starosta Jan Grois.

-TIK-

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *