Z kostelní věže ve Stálkách zní lahodný hlas dvou darovaných zvonů

Každý z nás dostává rád dary, jiní pak zažívají velkou radost, mohou-li dárky sami věnovat. Je však naprosto ojedinělou záležitostí, aby někdo někomu daroval zvon. Obec Stálky pak dokonce dostala zvony dva, a to v té nejlepší kvalitě, i když byly zhotoveny již v roce 1949.Tamní farnost je v sobotní odpoledne 10. srpna získala od rakouského kláštera Pernegg.

„Zvon jsme si chtěli pořídit sami. Pozvali jsme k nám známou zvonařku Leticii Dittrichovou, která zpracovala návrh. Ale než došlo k realizaci, přihlásil se zdejší rodák Gottfried Bach, skvělý a aktivní muž, který zjistil, že v rakouském  Perneggu mají dva zvony nevyužité. Vše pak sám vyjednal a náš kostel je dostal ctí a darem. A protože pořízení zvonu přijde často až na půl milionu, byl to dar skutečně mimořádný, za který jsme moc vděčni,“ svěřil se starosta Stálek Jiří Willmann.

„Tolik lidí ve stáleckém kostele jsem snad ještě nikdy neviděl,“ povzdechl si místní duchovní správce Milan Plíšek. Polovina z nich přijela z daleka – z Německa a Rakouska, polovinu doplnili místní občané, jakož i věřící ze širokého okolí. Slavnostními hosty mše i přátelského posezení v Hospodě Na konci světa byli i starosta a místostarosta Perneggu Franz Huber a Andreas Nendwich, jakož i farář P. Sebastian Kreit, kteří s Gottfriedem Bachem vše domluvili.

„Když zvon zvoní, je slyšet nad krajinou hlas víry. A stálecká kostelní věž má nyní zvony dva, a ty musejí spolu ladit. Když se to podaří, je ty zvony radost poslouchat. Přeji občanům Stálek, aby při jejich hlasu hledali i dobré souznění mezi sebou, protože jedině tak jim to něco přinese v každodenním životě, jedině tak je to obohatí a povznese.

Ať zvony svolávají všechny k lásce k Bohu a k bližnímu, ať svolávají ke společenství církve,“ konstatoval ve svém kázání celebrant mše svaté znojemský děkan Jindřich Bartoš, který na závěr zvonům…

Celý článek najdete v aktuálním vydání Znojemska na všech novinových stáncích nebo online zde.

Pavel Kryštof Novák

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *