Umírání v osamění nevyhnutelné?

Už od roku 2015 ve Znojmě nabízí své služby Domácí hospic. Co bylo u nás dlouhá léta nepředstavitelné, se stává skutečností. Nevyléčitelně nemocní mohou teď díky zajištění komplexní zdravotnické péče odejít z tohoto života doma, v kruhu nejbližších. Nemusí umírat v nemocnicích. Původně službu Domácího hospice zajišťovala charitní ošetřovatelská služba ve spolupráci se Spolkem Konipaska. Loni v říjnu ji kompletně převzala na svá bedra Oblastní charita Znojmo. Její provoz podporuje i současné vedení Města Znojma.„Město nám letos dalo přes šest milionů, nejvíc, co jsem ve své funkci,“ říká Evžen Adámek, ředitel Oblastní charity Znojmo. „Na provoz Domácího hospice jde z této částky sto tisíc. Jsme vděčni i za další finanční podporu sponzorům, dárcům Tříkrálové sbírky, Jihomoravskému kraji a ministerstvu zdravotnictví, pomáháme si i sami a chystáme v říjnu již třetí ročník charitativní sbírkové akce Koláč pro hospic, jenže… Stále to nestačí na pokrytí celého rozpočtu. Fungování Domácího hospice je velmi náročné a stále nemůžeme dostatečně zaplatit personál tak, abychom mohli dorovnat platový nárůst ve srovnání se státním sektorem, který se odehrál v rozmezí dvou let, což je samozřejmě dobře, ale my tím nejsme konkurenceschopni na trhu práce. Pokud bychom za stávajícího financování navýšili mzdy, v říjnu nebo v listopadu bychom už museli některé naše činnosti ukončit,“ vysvětluje Evžen Adámek.

V Domácím hospici Znojmo v současné době pracuje na část úvazku pět odborných lékařů a na plný úvazek zde pracují čtyři zdravotní sestry. Nedílnou součástí týmu je psycholožka, sociální pracovnice a duchovní. Od roku 2015 už tuto službu využily dvě stovky pacientů a jejich rodin, jenom letos již šedesát.

„Z výzkumů vyplývá, že každý člověk by si přál zemřít doma, ale ne všem se to splní. Pokud rodina chce posloužit svému blízkému až do posledních dnů doma, pak jsme tu pro ně a zajistíme veškerou odbornou péči. Takříkajíc suplujeme nemocnici. V letošním roce budeme dokonce nakupovat i přenosný ultrazvuk, abychom mohli provádět punkce, což byl dosud velmi specializovaný výkon možný jen ve zdravotnickém zařízení, a ne doma v pokoji pacienta,“ vysvětluje Angelika Osovská, vrchní sestra ošetřovatelské a hospicové služby. „K dispozici máme samozřejmě i jiné přístroje, jako přenosné dávkovače, infuzní pumpy, odsávačky, koncentrátory kyslíku, polohovací lůžka a jiné pomůcky, které půjčujeme, prostě vše nezbytné k zajištění nepřetržité čtyřiadvacetihodinové služby,“ dodává Osovská, která svou práci bere jako poslání.

„Mrzí mě ale, že lidé o Domácím hospici nejsou stále informováni. Nevědí, že taková služba…

Celý článek najdete v aktuálním vydání Znojemska nebo online zde.

-jan-

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *