Lechovickým došla trpělivost, ale co bude dál?

Podle některých se v Lechovicích rozmohly krádeže, nepořádek a rušení nočního klidu. Provozovatelka hotelu Weiss byla dokonce obětí napadení. Podle policie je však v obci naopak větší klid než dřív. O problémech prý nevědí ani provozovatelé sociálních bytů a hájí se tím, že jejich nájemníci jsou slušní. Občané mají ale jiný názor, proto sepsali petici.„Když v roce 2016 vzniklo v Lechovicích sociální bydlení, stoupla kriminalita, rušení nočního klidu a znečištění obce. Začala se objevovat neoprávněná vniknutí do soukromých zahrad, vloupání do garáží i samotných rodinných domů,“ tvrdí Helena Vlčková, autorka petice.

A není sama.

S problémy se téměř denně potýká i provozovatelka hotelu Weiss Hana Weissová, která po zkušenostech odmítá sociálně slabé dokonce pouštět do hotelové restaurace.

„Ať se na mě nikdo nezlobí, ale musí se udržet nějaký standard. Bývalé dobré jméno a klid Lechovic jsou pryč. Obyvatelé, ani hosté se tady necítí v bezpečí. Obec ztrácí na lukrativnosti, i co se turismu týče. Lidé z ubytoven bývají hodně opilí a hluční. Hostů se ptají, jestli by je neodvezli dolů do obce, jestli nemají cigarety, nějaké drobné a podobně. Jejich děti házejí autům pod kola petardy. Museli jsme začít zatahovat závěsy, protože se kolikrát lepí na okna restaurace a koukají, co se uvnitř děje. Je to velmi nepříjemné,“ popsala Hana Weissová.

Autorka petice spolu s dalšími občany požaduje odstranění sociálního bydlení z obce, kde jsou v současnosti dva subjekty toto podnikání provozující.

Kriminalita klesá, protože není hlášena

„Tady je problém, že zde nemáme jednu ubytovnu, ale dvě. První je na zámku, jehož vlastníkem je Jiří Šustr, který zároveň provozuje sociální bydlení. Za zámkem jsou dva likusové domy. Ty vlastní Dana Vališová, která je pronajímá Věře Faktorové, jež provozuje druhou ubytovnu. Když se naskytnou nějaké problémy, tak se mezi sebou navzájem obviňují, že je způsobil ten druhý,“ přiblížila situaci starostka Lechovic Žaneta Dohnalová.

„Z přehledu všech evidovaných protiprávních jednání na území Lechovic vyplývá, že se jejich počet za poslední tři roky postupně snižuje,“ konstatovala tisková policejní mluvčí Lenka Drahokoupilová.

Občané však jsou jiného názoru.

„Nám například zmizelo dětské odrážedlo, sousedce motyka s krumpáčem. Další občance o Vánocích zmizelo dvanáct králíků. Ale ne všichni poškození krádež nahlásí, bojí se, nebo si řeknou, že s tím policie stejně nic neudělá,“ tvrdí autorka petice Vlčková, která má podobnou zkušenost.

 Nechtěla mu nalít, tak ji škrtil

„Než stihli policisté přivolaní například kvůli nahlášenému neoprávněnému vniknutí na zahradu přijet, byl pachatel dávno pryč. Proto už lidé policisty tolik nekontaktují.

Někteří se také tvářili nepříjemně, že sem museli jezdit zbytečně,“ poukazuje starostka Dohnalová.

Po předchozích zkušenostech s řešením problémů nekontaktuje policisty ani provozovatelka hotelu Hana Weissová. Prý se stejně nic nezmění a akorát ztratí několik hodin sepisováním výpovědi.

„S policií jsme řešili incident, kdy nám neznámí muži vnikli zezadu do hotelu, rozbili okno a vlezli do pokoje. V tu chvíli tam zrovna přišli hosté…

Celou reportáž najdete v aktuálním vydání Znojemska na všech novinových stáncích nebo online zde.

-bur-

2 komentáře: „Lechovickým došla trpělivost, ale co bude dál?

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *