Za vším hledej sucho

Za vším hledej sucho. Tak by se zjednodušeně dala definovat většina současných událostí. Nízké srážkové úhrny v kombinaci s vysokými teplotami hrají hlavní roli také v současném přemnožení myší a hrabošů. Jako už to často bývá, má také přemnožení hlodavců ambivalentní efekt.


foto: mzp

Zatímco zemědělcům podrýváním plodin, které následně usychají, prohlubují rýhy vrásek na čele, pro myslivost jsou vyšší počty hlodavců spíše přínosem.

„Současné sucho způsobuje, že myši mají příznivé podmínky. Rodí každý měsíc a většina mláďat přežije. Dříve, když víc pršelo, zatekla voda do děr a mláďata se utopila. Ale v posledních dvou sušších letech došlo k přemnožení myší, které myslivci spíše vítají. Dravci a škodná, jako jsou lišky a kuny, mají co žrát a nežerou mláďata bažantů a zajíců,“ vysvětlil jednatel Okresního mysliveckého spolku Znojmo Jaroslav Šumpich.

Myšmi nepohrdnou jako všežravci ani divoká prasata, jejichž počty jsou v některých lokalitách taktéž abnormální.

„V lokalitách s hustějším zalesněním, jako jsou oblasti Vranova nad Dyjí, Bítova nebo například Višňového, jsou přemnožena také divoká prasata,“ zmínil Šumpich.

Naopak ohroženým druhem se stávají zajíci a bažanti, kteří v minulých letech kvůli nedostatku vody dokonce umírali. Myslivci jim museli chystat umělé napáječky a pravidelně k nim navážet vodu.

„Zajíc nejde za vodou kilometr, potřebuje ji v okruhu dvou až tří set metrů, a když jim myslivci nedali napáječky, uhynuli. Kvůli suchu hynuly také srnčata,“ dodal Šumpich.

-bur-

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *