Jak se nejlépe chovat při bouřce

Příroda nás v posledních letech překvapuje svými extrémními projevy. Dlouhodobá sucha se střídají s vydatnými přívalovými srážkami, které způsobují zaplavení míst, kde by to člověk nečekal.Výskyt tornád ve střední Evropě už snad nikoho nepřekvapuje. Tento trend bude pokračovat i v budoucnu a člověk by měl být připraven. V letních měsících může mnohé zaskočit silná bouřka, skrývající pro člověka mnohá rizika Hasičský záchranný sbor Jihomoravského kraje na svém webu zveřejnil praktické informace, jak se v takové situaci co nejlépe chovat. Co dělat, jste-li v otevřené krajině, a které místo vás před bouřkou neochrání.

Největší riziko představuj blesky. Znakem blížící se bouřky je zpravidla horko, dusno, tvoří se charakteristické mraky (husté, velké, tvarem připomínající kovadlinu), zvedá se vítr, z dálky je slyšet hřmění a jsou vidět blesky.

Nemáte-li možnost se ukrýt do budovy, v žádném případě se nezdržujte na otevřených a vyvýšených místech v krajině. Nacházíte-li se zrovna na horském hřebeni nebo vrcholcích hor, pokuste se dostat co nejrychleji dolů. V otevřené krajině vyhledejte co nejnižší polohy – pozor však na přívaly vody. Pokud nemáte možnost dostat se rychle dolů, zaujměte co nejnižší polohu (nelehejte si však na zem!). Je nutné mít se zemí co nejmenší kontakt – dřepněte si na bobek, nohy mějte u sebe, ruce u těla, hlavu schovejte mezi ramena a zavřete oči. Je-li vás více, nebuďte v tělesném kontaktu, ale držte se dál od sebe. Tím eliminujete riziko zasažení skupiny bleskem a zvýšíte tak pravděpodobnost možnosti poskytnout první pomoc druhým.

Neschovávejte se ale v žádném případě pod vzrostlými stromy, skalními převisy, vstupy do jeskyní, šachet a podobně! Bezpečný není ani pobyt ve staveních bez hromosvodu, stejně tak ani ve stanu, protože jeho tyčky blesky přitahují. Velmi nebezpečné je zdržovat se v blízkosti vodních toků nebo vodních ploch. Jste-li ve vodě, rychle vylezte ven a vzdalte se od vody.

Zastihne-li vás bouřka na silnici, v každém případě zůstaňte ve vozidle.

Jaroslav Mikoška tiskový mluvčí Hasičského záchranného sboru Jihomoravského kraje

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *