Loucký klášter se kouká na svět jako nikdy předtím

ZNOJMO  Kouká se na svět novými okny, neboť v národní kulturní památce právě probíhá už pátá etapa jejich výměny. Nová okna letos dostane východní fasáda barokního konventu (levá část fotografie). Namontováno je už jedenadvacet oken nových.„Všechny repliky oken, jejich materiál, barevnost i tvarosloví vycházejí z historických podkladů a jejich vzhled museli schválit památkáři. Okna jsou kastlová s otevíráním dovnitř a jsou vyrobena z masivu modřínu s nátěrem v barvě matné slonové kosti. Venkovní parapety budou řešeny štukatérsky v rámci budoucích oprav fasád. Repase se dočkají také původní dvoukřídlé dveře,“ popsala situaci tisková mluvčí radnice Zuzana Pastrňáková.

Stejně jako v předchozích letech Město Znojmo žádá o finanční podporu ministerstvo kultury. Do výměny šestatřiceti oken bude investováno přes 3,2 milionu korun.

„Na výměně oken v louckém klášteře se pracuje od roku 2016. Od té doby Město investovalo do výměny a repase 116 oken 9 700 000 korun, přičemž 2 700 000 korun se podařilo získat díky dotacím zpět. Zajímavostí poslední etapy bylo, že se kromě výměny dřevěných oken repasovalo i devět původních oken kovových s unikátním pákovým mechanismem. Jen na novém konventu louckého kláštera je asi 450 oken,“ doplnila informaci Z. Pastrňáková.

-TIK-

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *