Hokejová legenda Milan Nový: Na můj neslavnější gól z kanadského poháru 1976 rád vzpomínám!

Hokejoví příznivci mají jistě v živé paměti nedávný hokejový svátek s názvem „Znojmo žije hokejem“, který se ve Znojmě na ZS konal ve čtvrtek 25. července. Této akce se též zúčastnila jedna z legend československého hokeje – útočník Milan Nový. Mladé generaci zřejmě toto jméno moc neříká, ale převážná část hokejové veřejnosti jistě dobře ví, o jak velkou hokejovou osobnost se jedná.Milan Nový (narozen 23.9.1951  v Kladně) je totiž nejlepší střelec historie československé ligové soutěže. Tak zní nejvýstižněji charakteristika kladenského centra, který v šestnácti sezonách nastřílel 474 branek v 633 zápasech. Kromě toho si z domácího ledu odnesl šest mistrovských titulů.

Z reprezentace se pak pyšní dvěma světovými tituly z let 1976-77. V reprezentaci odehrál 211 zápasů v nichž vstřelil 120 gólů…

Startoval na sedmi MS a dvou olympiádách. Je členem klubu hokejových střelců (594 gólů) a držitelem zlaté hokejky z let 1977, 1981 a 1982.

Nezapomenutelně se ovšem Milan Nový zapsal i do historie světového hokeje v roce 1976 v prvním ročníku Kanadského poháru. Zde vůbec poprvé proti sobě skutečně nastoupili nejlepší hráči světa. V té době v utkání nad takřka nepřemožitelnou Kanadou vstřelil Milan Nový jediný a vítězný gól Čechoslováků po přihrávce Josefa Augusty – Kanada – Československo 0:1!!!

Tento překvapivý výsledek utkání tenkrát v Kanadě vyvolal úplný poprask. (V odvetných utkáních ovšem Kanada zvítězila nad ČSSR 6:0 a 5:4 po prodloužení.)

Měl jsem tu čest, že jsem mohl Milana Nového,  jehož jsem jako hokejistu vždy obdivoval, osobně potkat a položit mu několik otázek…

Pane Nový, co vás přimělo k tomu, že jste se dnes ve Znojmě zúčastnil této velkolepé akce?

Znám se s pány Zelenkou a Švancarou z Brna, kteří tuto akci pořádali a ti mě pozvali…

Jak dlouhou dobu se těchto akcí nezúčastňujete přímo na ledě – dnes jste stál na střídačce jako trenér Legend s Karlem Vaňkem?

Už dlouhou dobu. Za prvé mi bude za chvilku sedmdesát let a za druhé…

Celý rozhovor najdete v aktuálním vydání Znojemska na všech novinových stáncích nebo online zde.

Zdeněk Kapinus

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *