Balet kamenné strnulosti

Nehybné Kameny přání přitahují ten nejbásnivější pohyb, jaký si lze jen představit. Balet. Jedině takový je schopen nepohyblivé věci, jež nevykazují ani choreografii a tím méně jakoukoli formu scénického tance, zázračně rozvibrovat.


foto: -archiv redakce-

Sedm balvanů symbolizujících moudrost je v rámci Kristkovy podyjské glyptotéky umístěno ve Starém Hobzí. Tato nehybná součást výtvarně filosofické trasy poutních míst láká svým mlčenlivým magnetismem, který opět demonstrovala v minulých dnech.

Přání spatřit Kameny přání se v minulých dnech splnilo Yulii Tsoi, bývalé sólistce moskevského Velkého divadla (Bolšoj těatr), která v současné době zastává stejný post v Aalto Ballettu spolkové země Severního Porýní v Essenu, kde ztvárnila mimo jiné hlavní role v Labutím jezeru a v Popelce. Umělkyni doprovázel Marek Tuma, baletní intendant a manažer stejnojmenného německého tělesa.

Oba významní představitelé baletního světa spontánně podlehli podmanivému kouzlu Kamenů přání, kde předvedli svoje jedinečné baletní kreace. Jejich vystoupení bez obecenstva přihlížel pouze autor Lubo Kristek.

A samozřejmě sedmero balvanů, které se ocitly nejblíže nekonečnu právě ve chvíli, kdy hledáček fotoaparátu začaroval mistrovské taneční kompozice zdánlivě pomíjivou netečností a kamery je proměnily ve filmový svitek, jenž bude coby přání vložen do právě vznikajícího surreálného snímku Ab ovo.

-TIK-

 

2 komentáře: „Balet kamenné strnulosti

  • 14.8.2019 (14:58)
    Permalink

    Ke Kamenům přání jezdíme, je to kouzelné místo. V těch balvanech jsou škvíry, kam lidi dávají napsaná přání srolovaná na papírku. Naše tam jsou taky. Škoda, že jsme tam zrovna nezastihli balet. Třeba příště 🙂 Na film se těšíme.

    Reagovat

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *