Na Bítov dorazila legenda, co sjezdila svět křížem krážem

V muzeu Tatra veterán Bítov mají ojedinělý klenot. Od letošního roku tam vystavují unikátní nákladní vůz Tatra 840, v němž projel téměř celou Asii a Oceánii Jiří Hanzelka, česká cestovatelská legenda.Kdyby tak mohl tento modrostříbrný automobil vyprávět! Nejen co zažil na cestách, ale i doma v Čechách! Jednu dobu třeba sloužil jako včelín. Za trest. Ano, minulý režim nepronásledoval jen lidi, ale dokonce i jejich věci.

Historická a speciálně upravená tatrovka spatřila světlo světa koncem padesátých let ve výrobně v Kopřivnici. Jiří Hanzelka v ní odstartoval své asijské dobrodružství přesně 22. dubna roku 1959. Na druhou, čtyři a půl roku trvající cestu, se samozřejmě opět vydal s přítelem Miroslavem Zikmundem.

Měl k dispozici ještě jeden stejný vůz, ale odlišné barvy. Trasa vedla přes tehdejší Jugoslávii, Turecko a Blízký východ, pokračovala k Rudému moři, do Nepálu, Japonska a Cejlonu. Domů se cestovatelé vraceli přes Sovětský svaz. Tam na vlastní oči viděli, že nesměřuje k tak skvělým světlým zítřkům, jak se u nás oficiálně tvrdilo.

„Nečinné stroje, rozkopané závody, očividné a časté plýtvání materiálními hodnotami a také lidskými silami. Služby jsou často pod úrovní rozvojových zemí,“ napsali tehdy mimo jiné ve své zprávě. S nelibostí se o tom dozvěděl i tehdejší generální tajemník Leonid Iljič Brežněv, který od občanů fakticky ovládaného Československa očekával absolutní…

Celý článek najdete v aktuálním vydání Znojemska na všech novinových stáncích nebo online zde.

Alžběta Janíčková

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *