Vysychající rybník Kacíř žaluje na nás všechny

Vody v krajině ubývá. Stav jejích podzemních zásob v mělkých vrtech na Znojemsku, stejně jako vydatnost zdejších pramenů je podle Českého hydrometeorologického ústavu silně podnormální. Nakolik se na tom podílíme my, kteří region obýváme? Odpověď je bohužel jednoznačná, účelně hospodařit s tímto cenným prvkem přírody vždy neumíme. Smutným příkladem je rybník Kacíř u Tavíkovic, nyní prakticky vyschlý.Tajemník Moravského rybářského svazu Václav Habán v tomto týdnu potvrdil, že budoucnost této vodní plochy nevypadá růžově. Pravděpodobně zanikne.

„V Kacíři zůstalo už asi jen dvacet centimetrů vody. Rybník totiž nemá vlastní přítok. Dřív se sem voda čerpala z řeky Rokytné, jenže její průtok se v posledních letech snížil pod historické minimum,“ vysvětluje důvod Václav Habán.

Bývalý tavíkovický starosta Libor Kosour se ale domnívá, že problém by částečně vyřešilo odbahnění. „Na vině ovšem není jen nedostatek srážek, ale i bezohledný zásah do krajiny. A také lidská hloupost. V minulosti jsme třeba připravili revitalizaci celé lokality, která by sucho pomohla zmírnit. Na řešení se podíleli i přední odborníci z Jihomoravského kraje a z Mendelovy univerzity. I když byly vykoupeny patřičné pozemky, příliš jsme se nepohnuli. Několika jednotlivcům se totiž podařilo celou akci zmařit,“ tvrdí exstarosta Libor Kosour.

Jeho současný nástupce Václav Tesař s Liborem Kosourem ale rezolutně nesouhlasí…

Celý článek najdete v aktuálním čísle na všech novinových stáncích nebo online zde.

Alžběta Janíčková

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *