Desítky litrů vody protečou zbůhdarma

Navzdory nedávným dešťům sucho stále trvá a spotřeba vody roste. Podle odborníků chybí v půdě voda na téměř devadesáti procentech území Česka, navíc léto je na množství spotřebované vody nejnáročnějším obdobím. A tak nastává otázka, co může pro úsporu vody udělat každý z nás? Obvykle stačí jen úprava životního stylu a návyků, abyste svoji spotřebu vody radikálně snížili.


Spotřeba vody je nejznatelnější v kuchyni a koupelně. Proto jsou ideální volbou spotřebiče s označením A++ nebo A+++. Myčku nádobí dnes využívá už téměř polovina domácností. Úsporným myčkám nádobí obvykle stačí na jeden cyklus deset až patnáct litrů vody, což je méně než mytí nádobí ve dřezu, kdy se každý umytý kousek ještě oplachuje. Spotřeba vody u ručního mytí dosahuje až čtyřicet litrů vody.

Při jedné koupeli ve vaně spotřebujeme 100 až 200 litrů vody, což je průměrná denní spotřeba vody na člověka. Vyměnit plnou vanu i za několik kratších sprch představuje jasnou úsporu.

Častým zlozvykem je nechávat vodu volně odtékat během ručního mytí nádobí nebo čištění zubů či holení. Ačkoliv se to nezdá, při čištění zubů s puštěnou vodou vypustíme do odpadu až 20 litrů vody.

Voda se ale v domácnosti může ztrácet i jinudy. Kapající kohoutek často znamená únik až 24 litrů denně. Velkým problémem bývá také protékající toaleta, kterou mohou denně protéct další desítky litrů.

Zamezit plýtvání vodou je také možné pomocí šetřičů vody, které redukují průtok a mísí vodu se vzduchem. Vodu načechrají a výsledný požitek ze sprchování je stejný jako při plném puštění proudu vody. Šetřiče slibují až čtvrtinovou úsporu vody při mytí a sprchování.

Kohoutkovou vodu může šetřit i dešťovka. Dříve se používala jen na zavlažování zahrady, případně pokojových rostlin. Dnes ji podle průzkumů využívá přibližně osmadvacet procent českých domácností i k úsporám v domácnosti, například pro splachování toalety a praní prádla. Na systémy pro hospodaření s dešťovou vodou je možné získat finanční příspěvek z dotačního programu Dešťovka.

Kapitolou samy o sobě jsou bazény. Jejich vlastníci se vyšší spotřebě vody v létě vyhnou jen stěží. I v tomto případě se ale dá uspořit. Bazény zapuštěné do země nepotřebují měnit vodu každý rok. Při správné péči, zabraňování vstupu nečistot a kvalitním zazimování jde část vody na jaře přefiltrovat a použít znovu.

V zahrádkářských koloniích, kde je přístup k vodě složitější, se vyplatí pořídit si solární sprchu. Černý vak se umístí na slunné místo a na sklonku dne si můžete dopřát příjemnou sprchu, kterou ohřály sluneční paprsky.

Zpracoval: -bur-

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *