„Bronzový“ plážový volejbalista z Olympiády dětí a mládeže Robert Knebl nominován na Mistrovství střední Evropy v beachvolejbale do 16 let!

IX. letní Olympiáda dětí (LODM) a mládeže České republiky je za námi! Velmi výrazného úspěchu v podobě bronzové medaile vybojovali hráči VK Pegas Znojmo (potažmo reprezentanti Jihomoravského kraje). O úspěch se zasloužili jmenovitě patnáctiletý Robert Knebl a šestnáctiletý Matyáš Rozsypal.Už samotná úspěšná kvalifikace na tuto největší akci pro mládež byla pro ryze znojemský beachvolejbal příjemným překvapením. Český beachvolejbalový svaz aktuálně registruje totiž 170 hráčů v kategorii kadetů (přes 80 nejlepších dvojic v ČR) v plážovém volejbalu, kteří se mohli teoreticky kvalifikovat na olympiádu. Bedna na LODM v podobě 3. místa v tak velké konkurenci je obrovským úspěchem. Probojovat se nakonec až do finálových bojů bylo pro kluky z Přímětic neobyčejným zážitkem. Každý sportovec ze Znojma, který reprezentoval úspěšně naše město vám potvrdí, že Olympiáda se nesla v duchu fair-play a přátelské atmosféry, kterou zažívali znojemští sportovci napříč různými kraji i sporty a vytvářili si nové přátelské vztahy.

Slavnostní zahájení, ukončení i medailový ceremoniál před neobyčejnou kulisou přihlížejících tisícovkou sportovních nadšenců v podobě sportovců, trenérů, rodičů a dalších příznivců se uskutečnil v liberecké Home Credit aréně, kde vystoupili na bronzový stupínek i s trenérem Danielem Kasanem. Ohlédnutí za jejich výkony si pojďme připomenout ve formě statistik.

V základní skupině B měli hráči Jihomoravského kraje bilanci 3 výhry a 1 prohru, což jim bohatě stačilo na postup ze skupiny v bojích o 1. – 8. místo. Nejprve si první den suverénně poradili s Ústeckým krajem 2:0 (21:14, 21:14), pak prohráli těsně v koncovce 0:2 (19:21, 18:21) s Královehradeckým krajem, aby hned následně vybojovali velmi cenné vítězství v tiebreaku nad silným Moravskoslezským krajem 2:1 (21:15, 15:21, 15:10).

Druhý den si poradili ve skupině s nejslabším týmem celého turnaje z kraje Vysočiny 2:0 (21:10, 21:10) a mohli tak ze skupiny postoupit z 2. místa a připravovat se na play-of a boje o medaile. Do play-of tým ze Znojma dostal bohužel nejsilnější tým turnaje – hráče z hlavního města Prahy, kteří neprohráli nakonec ani jeden zápas. Knebl a Rozsypal s nimi po prohře 0:2 (17:21, 14:21) byli odkázání jít do opravného pavouka, který už byl K.O. systémem. Další prohra znamenala již konec v celém turnaji. V dalším utkání jim los přiřkl nepříjemný tým z Královehradeckého kraje, s kterým si takticky poradili především v prvním setu, což protihráče zlomilo a pak se v druhém setu už nedokázali vzchopit na obrat a vítězství 2:0 (21:19, 21:10) je posunulo dál. V dalším zápase se rozhodovali opět až rozhodující hře a vítězství nad Plzeňským krajem 2:1 (21:12, 10:21, 15:7) se nerodilo vůbec jednoduše. Pak nastal zápas o všechno! Výhra znamenala minimálně bronz a možnost hrát o postup do finále, prohra bohužel smolné „bramborové“ umístění a nepopulární 4. místo. Rozhodující zápas o úspěchu a neúspěchu se konal proti Moravskoslezskému kraji, který hráči vyhráli 2:0 (21:9, 22:20) a především po nervy drásajícím druhém setu si tak vybojovali s jistotou cenné bronzové medaile z tak prestižního mládežnického turnaje. Druhý den je čekal boj o postup do finále proti Středočeskému kraji. První set byl velmi vydařený a vše nasvědčovalo tomu, že postup bude jen otázkou času, ale pak se celá situace začala obracet a nakonec výběr JmK prohrál se Středočeským krajem 1:2 (21:18, 14:21, 9:15) opět v rozhodující hře. Finále bylo blízko, ale cenné skalpy nad mnohem favorizovanějšími týmy je dozajista úspěchem pro „znojemský“ beachvolejbal a zřejmě i velkým příslibem, že na ZŠ Přímětice s volejbalovým zaměřením trenéři umí vychovat budoucí reprezentanty ČR v plážovém či klasickém volejbalu!

Koneční pořadí chlapci: 1. Praha (Kurka, Pohl), 2. Středočeský kraj (Horáček, Němec), 3. Jihomoravský kraj (Knebl, Rozsypal), 4. Moravskoslezský kraj, 5. Karlovarský kraj, 6. Plzeňský kraj, 7. Královehradecký kraj, 8. Jihočeský kraj, 9. Pardubický kraj, 10. Ústecký kraj, 11. Zlínský kraj, 12. Liberecký kraj, 13. Kraj Vysočina.

A co dál? Mistrovství „střední“ Evropy v kategorii U16!

Vzhledem k tomu, že mladší z dvojice hráčů z LODM Robert Knebl aktuálně bodově patří mezi „TOP 7“ beachvolejbalových hráčů v kategorii mladších kadetů (roč. 2004 a mladší) v ČR, tak byl nominován manažerem reprezentace Přemyslem Kubalou (pozn. redakce bývalý úspěšný český reprezentant a olympionik v beachvolejbale v Londýně 2012) na beachvolejbalové Mistrovství „střední“ Evropy (dále jen pod oficiálním názvem MEVZA) v kategorii U16, známé také pod názvem Mistrovství Středoevropského poháru). MEVZA se bude konat ve dnech 8. – 11.8. na pláži Luka beach v Budapešti nejen pro kategorii U16, ale i pro kategorii U18. Součástí bude i prestižní jednohvězdičkový mužský a ženský turnaj FIVB. Jeho spoluhráč Matyáš Rozsypal bohužel nesplňuje věkem podmínky a protože je starší, tak do Maďarska bylo potřeba jet s jiným hráčem. Přemysl Kubala nakonec odsouhlasil dalšího hráče ze Znojma a to ještě mladšího čtrnáctiletého Adama Vítámváse, který je v reprezentačním výběru „šestkového“ volejbalu a byl součástí i výběru Jihomoravského kraje ve volejbalu, který vybojoval na LODM zlaté medaile! Čisté znojemská beachvolejbalová dvojice bude reprezentovat Českou republiku již za necelé tři týdny. Po rychlé nominaci tak mají velmi málo času, který věnují přípravě na tuto akci. Trénovat chodí na plážový písek s muži 2x týdně a s individuálními tréninky se jim věnují zkušení trenéři Daniel Kasan a Mario Zelený. Uvidíme jak si povedou, jelikož společný první beachvolejbalový „ostrý“ turnaj absolvovali až dnes (pozn. redakce v neděli 21. 7.2019), kdy spolu odehráli celostátní Český pohár v Brně, který byl dokonce pro starší kategorii tzn. „juniorský turnaj“. Přestože věkem by měli hrát oba dva „kadetské“ turnaje. Znojemské kadetské duo si odváží z brněnského písku od Olympie hned první úspěch v podobě 3. místa z tohoto turnaje, kde se účastnili hráči až o čtyři roky starší! Věřme, že úspěch se dostaví i na mezinárodní úrovni ve své kategorii. V příštím vydání vám přineseme aktuální informace či rozhovory s beachvolejbalovými českými reprezentanty do 16 let!

Libor Duchoň

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *