Rodák František Novotný zamířil na festival

Zastihnout znojemského rodáka, houslového virtuoza Františka Novotného a domluvit si s ním rozhovor nebylo snadné. Bezprostředně po návratu z každoročního červnového turné v Japonsku ho čekala intenzivní výuka na Mezinárodních mistrovských interpretačních kurzech JAMU, kam se do jeho třídy letos sjeli houslisté z Evropy, Asie a Spojených států amerických. Setkání se nakonec podařilo těsně po skončení těchto kurzů.Jak se vám daří, pane profesore?

Děkuji za optání – velmi dobře – mimo jiné i proto, že také na Znojemsku konečně zapršelo!

Začátkem července jste se vrátil z Japonska. Jaké tam bylo počasí a samozřejmě hlavně publikum?

V červnu v Japonsku začíná období dešťů. Celou dobu jsme si se ženou říkali, kdybychom tak nějaká ta blahodárná mračna mohli poslat k nám… Pokud jde o japonské posluchače, jsou tradičně velmi vzdělaní, mimořádně pozorní, s vytříbeným smyslem pro krásu a stále ještě většinově spíše konzervativní.

Co tím máte na mysli?

Chci tím jen říci, že na prvním místě je u nich hudba, pro jejíž vnímání nepotřebují jakékoli mimohudební prvky či zviditelňovací efekty interpretů. To je blízké mé cestě…

Japonsko je známé báječnými koncertními sály. Opakovaně vystupujete v prestižních síních – například v Tokyo Bunka Kainkan, Izumi či Phoenix Hall v Osace či v Matsukata Hall v Kobe. Pořádají Japonci koncerty i v netradičních prostorách?

Je to výjimka, ale k mé radosti se nám to za uplynulých téměř třicet let spolupráce stalo dvakrát. Před několika lety při tamní významné příležitosti jsem měl tu čest vystoupit na koncertě v Naře v proslulém historickém chrámu Tódaidži přímo před obrovskou sochou Buddhy. Mystický zážitek… Druhá nevšední zkušenost je letošní, kdy byl pořadatelem jednoho z recitálů hlavní mistr zenu ve starobylém chrámu u Tokia. Pro tohoto budhistického duchovního – jinak také vysokohorského turistu a častého poutníka na Svatojakubské cestě do Santiaga de Compostela – představuje klasická hudba nebývalý zdroj krásy a pozitivní energie.

Jaké skladby jste letos v Japonsku uváděl?

Na recitálech s klavírem to byla díla Beethovena, Mozarta, Schuberta, Wieniawského, Stravinského. Pro čistě sólový program jsem připravil houslové sonáty Johanna Sebastiana Bacha a Jana Nováka.

Disponujete nebývale širokým repertoárem, jen s orchestry jste…

Celý rozhovor najdete v aktuálním čísle Znojemska na všech novinových stáncích nebo online zde.

Zpracovala: Alžběta Janíčková

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *