Počet požárů stoupá, ale situace není ještě kritická

Hrozivý kouř a dým, který byl cítit až u nedalekého supermarketu. Takto popisují lidé požár zahradní chatky v Dobšicích v ulici Pod Tratí. K aktivitě v pondělí 22. července po páté hodině odpoledne vyburcoval nejen hasiče, podívat se přicházeli vyděšeně i místní.


Ilustrační foto: -bur-

Hned druhý den téměř ve stejném čase šlehaly plameny zase v Hlubokých Mašůvkách na poli. I když se frekvence požárů zvyšuje a teploty přesahují třicítky, hasiči stále nehodnotí situaci jako kritickou. Zvýšené nebezpečí a zákaz rozdělávání ohňů zatím Krajský úřad nevyhlásil.

„Nejde stále o extrém,“ říká mluvčí hasičů Jaroslav Mikoška. „Vlny veder střídaly dosud deště. Nicméně to neznamená, že by lidé neměli být ostražití,“ dodává. Proč v Dobšicích hořelo a zda je na vině právě nedostatek ostražitosti, je v šetření. Plameny pohltily dřevěnou chatku, stojící v jedné ze zahrad, určenou k přechodnému bydlení. Hasiči ji museli rozebrat, škoda byla odhadnuta na sto tisíc korun. Na místě zasahovaly čtyři požární vozy a oheň se  podařilo zlikvidovat dvěma proudy za půl hodiny.

Situace v Hlubokých Mašůvkách byla složitější a sem už muselo přijet včetně profesionálů ze Znojma devět jednotek dobrovolných hasičů z okolí. „Vyhlásili jsme druhý stupeň poplachu. Hasili jsme pomocí několika vodních proudů pole o celkové rozloze dvou hektarů. Okolí jsme odorávali traktorem, což je standardní postup,“ vysvětluje Jaroslav Mikoška. V souvislosti s tím se vzňal i pojízdný lis na balíky slámy. Škoda zatím nebyla oficiálně stanovena.

 -jan-

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *