Podyjí ohrožuje pajasan

Zatímco z české krajiny šmahem mizí majestátní smrky, své místo na slunci si v ní nenápadně dobývá jiný strom. Vysoký, rychle rostoucí pajasan žláznatý.

Na tuto skutečnost upozorňují odborníci ze Správy Národního parku Podyjí.


pajasan
Pajasan v Lukově možná není největším ve znojemském regionu, ale každopádně působí monumentálně. foto: Robert Stejskal

„V budoucnu by mohl vytlačit původní stromy, jako například duby nebo habry. Nyní zjišťujeme, kde přesně v parku roste, a požádali jsme dokonce veřejnost na našich webových stránkách o pomoc,“ sděluje referent pro přírodovědný management lesních a nelesních ekosystémů Robert Stejskal.

Filozofií parku je sice v nejpřísněji chráněných lokalitách do biotopu nezasahovat, v případě listnatého pajasanu ale ochránci dělají výjimku a cíleně se jej snaží odstraňovat. Jde o invazivní nepůvodní dřevinu, která se v přírodě prosazuje ještě agresivněji než akát trnovník. A kdo už má s akátem nějaké zkušenosti, ví, jak velký problém představuje jeho likvidace.

„Když jsem před lety jednomu maďarskému kolegovi popisoval, jaké s ním máme u nás potíže a jak těžce s ním bojujeme, říkal mi, ať jsem rád. To prý nic není proti tomu, co oni zažívají s pajasanem. Tehdy jsem nevěřil, dnes mu bohužel musím dát za pravdu,“ říká Petr Vančura, náměstek ředitele a vedoucí odboru péče o les.

Obě dřeviny totiž vytvářejí při pokácení extrémní počet výmladků kolem pařezu. A k tomu všemu produkují velké množství semen se schopností přečkávat i několik let v zemi a při vhodných podmínkách vyklíčit.

Dospělý strom pajasanu dokáže vyplodit za rok třeba i milion semen, které vítr roznáší na velké…

Celý článek najdete v aktuálním vydání Znojemska na všech novinových stáncích nebo online zde.

Alžběta Janíčková

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *