Kohoutkovi finanční kohoutek utažen nebyl, co čeká Tunku?

Od převzetí fotbalového klubu 1. SC Znojmo pociťuje majitel Jiří Tunka tlak. Ať už z Města Znojma, které mu odmítá vyplácet dotace, nebo od lidí pohybujících se kolem fotbalu. I v tom vidí příčinu nedávného sestupu klubu do Moravskoslezské fotbalové ligy. Přestože za klub vždy odpovídá majitel, nutno dodat, že všechno ovlivnit nemůže. Řečeno fotbalovou terminologií, když míč změní vlivem větru směr pohybu, neudělá s tím nic kloudného ani hráč, ani sudí.


Majitel znojemského fotbalového klubu Jiří Tunka; foto: -bur-

Jiří Tunka se stal majoritním vlastníkem klubu začátkem roku 2018, kdy koupil většinový podíl Oty Kohoutka, jenž 1. SC Znojmo, dalo by se říct, úspěšně vedl dvanáct let. Klub postoupil do druhé nejvyšší soutěže a historicky nebývalého úspěchu dosáhl, když postoupil do nejvyšší české ligy, v níž se však příliš neohřál. Klub nestačil konkurenci jak po výkonnostní, ale především po ekonomické stránce a po pouhém roce se musel stěhovat zpět o fotbalové patro níž.

Kohoutkovi finanční kohoutek utažen nebyl

Silná ekonomická stránka je rozhodujícím faktorem u každého podnikání a nejinak tomu je i u sportovních klubů. Ty kromě peněz ze sponzoringu komerčních firem spoléhají také na finanční injekce od měst. Podle tohoto scénáře fungovala i spolupráce 1. SC Znojmo se znojemskou radnicí. Jiří Tunka ovšem tvrdí, že za dob Oty Kohoutka přispívala znojemská radnice 4,6 miliony korun, zatímco poté vztahy ochladly.

„Pan Tunka je majitelem profesionálního klubu, který je akciovou společností, a nese tak riziko jako každý jiný podnikatel. Když se daří, vydělává, a když se nedaří, musí vložit svoje peníze. To by mohl přece přijít každý a říct: Nemáme na výplaty, zaplaťte to za nás,“ vyjádřil se k situaci znojemský starosta Jan Grois.

„Loni jsme dostali 2,6, i když nám bylo slíbeno 4,6 milionu. Zbylou částku prý zastupitelé neschválili proto, že přišel nový subjekt a oni nevědí, kam bude fotbal směřovat. To ale není pravda. V klubu jsem byl již pět let a podporoval jsem ho řádově milionem korun ročně,“ hodnotí situaci Jiří Tunka.

O peníze jde až v první řadě

Vedení Města Znojma proto po klubu požadovalo sestavení plánu. Když klub chtěl s tímto plánem seznámit zastupitelstvo, přišli ze všech jednatřiceti pozvaných pouze čtyři. „Přišlo mi to jako pohrdání,“ netají se zklamáním Jiří Tunka, jehož klub pak po loňském podzimním zasedání zastupitelů odešel s prázdnou. Zbytek dotace neobdržel.

„Dotace prý nebyla schválena, protože jsme měli vůči radnici dluh. Tak jsme pátrali jaký, a zjistili, že se jedná o dlužné částky z roku 2014 a 2015 z doby pana Kohoutka. Tyto dluhy však…

Celý článek najdete v aktuálním čísle Znojemska na všech novinových stáncích nebo online zde.

-bur-;-TIK-

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *