Svatováclavská koruna ve Vranově

Na hlavě ji měl nejlepší český král a císař Karel IV. Uložena je jako vzácný poklad na Pražském hradě a kdo si ji neoprávněně nasadí, do roka zemře. Přesná kopie legendami obestřené Svatováclavské koruny je teď vystavena na vranovském zámku.


Ondřej Rea vkládá do vitríny na vranovském zámku opatrně Svatováclavskou korunu; foto:  Petr Lukas
Ondřej Rea vkládá do vitríny na vranovském zámku opatrně Svatováclavskou korunu; foto: Petr Lukas

Nechybí ani žezlo a jablko, téměř posvátné symboly české státnosti.

Unikátní výstava českých korunovačních klenotů, na kterou se běžně stojí dlouhé fronty, se na zámek dostala mimo jiné díky spoluorganizátorovi Petru Lukasovi.

Kdysi zde totiž jako student prováděl.

Plná náhod, až neuvěřitelných, je ale především okolnost, za jaké tyto vzácné kopie vůbec vznikly.

Nechal je vyrobit podnikatel Ondřej Rea. Jednou při lyžování v Jizerských horách přemýšlel, do čeho investovat, aby nešlo jen o komerční záležitost.

„Něco, co by mě přesahovalo a bylo atraktivní pro co nejvíc lidí,“ prozradil Znojemsku Ondřej Rea, když s nasazenými bílými rukavicemi instaloval v minulém týdnu korunovační klenoty do vitrín v kočárovně vranovského zámku.

A pokračoval ve vyprávění: „Abych měl co odpovědět, až se mě tam ten nahoře zeptá, co jsem v životě udělal užitečného.“

V ten samý večer, kdy o tom přemýšlel, si pustil televizi. Obrazovka se rozsvítila a první, co uviděl, byla soustředěná tvář legendárního šperkaře Jiřího Urbana, autora zakázek pro samotného papeže Pavla II., anglická královna Alžběta II a kopie unikátních klenotů. Vysílali o něm dokument.

Ondřej Rea se díky tomu také dozvěděl, že umělec shodou okolností bydlí kousek od jeho rodiště.

„Proč bych nemohl za ním zajet a požádat ho, zda by nemohl vyrobit kopii Svatováclavské koruny! Aby se mohli lidé její krásou dostatečně pokochat. To je přesně ono, co hledám,“ vzpomíná Ondřej Rea.

A po zdlouhavém a velice náročném procesu se tento neuvěřitelný záměr skutečně podařilo uskutečnit.

Ondřej Rea teď korunu společně s dalšími replikami vystavuje po vlastech českých. Na náhody nevěří. Některé věci se dějí podle něj v rámci organizovaného systému, který je nějak řízen. Ani vznik našeho světa není nahodilý.

V každém případě, české korunovační klenoty jsou národní kulturní památkou. A svou povahou patří i k památkám nejtajemnějším.

-jan-

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *