Jaderná elektrárna nedá lidem spát

Jaderná elektrárna nedá lidem spát. V tom dobrém slova smyslu. V roce 2018 ji totiž navštívilo přes 36 000 návštěvníků, což představuje rekord. Nejzajímavějším faktem ovšem zůstává, že tato návštěvnost roste už čtvrtým rokem.


Základní otázka zní: Dojde jaderné elektrárně roku 2035 dech už, anebo až? Server Novinky.cz uvedl, že vládní plán rozvoje jaderné energetiky počítá s tím, že v obou českých atomových elektrárnách – v Dukovanech a v Temelínu – bude postaven jeden nový blok. Uhlí v severních Čechách bude podle odborníků vytěženo kolem roku 2050 a roku 2035 životnost dukovanské elektrárny vyprší (pokud bude prodloužena, pak jen o deset let.) „Původní tendr, který ČEZ zrušil už v dubnu 2014, předpokládal dokončení dvou temelínských bloků. Nyní se jeví pravděpodobnější dostavba Dukovan, jejichž životnost skončí dřív,“ uvedly Novinky.cz. text a foto: -TIK-

Infocentrem dukovanské elektrárny prošlo od roku 1994 přesně 680 720 návštěvníků. Dlouhodobý zájem o komentované prohlídky je registrován zejména mezi studenty, kteří tvoří osmdesát procent všech návštěvníků. Víkendy a prázdniny naopak patří rodinám a zájmovým skupinám.

Velmi vyhledávané jsou speciální akce s možností vstupu do prostor elektráren, například čtyřiadvacetihodinovka otevřených dveří, noční prohlídky či víkendové exkurze.

„Elektrárnu ročně navštíví také stovky zájemců ze zahraničí. V roce 2018 jich bylo 762. Nejvíce zahraničních hostů přijíždí ze sousedních zemí (Polsko, Rakousko, Německo i Slovensko). Zavítali k nám ale také hosté z Malajsie, Koreje, Brazílie, Íránu, Indie nebo Číny,“ konstatoval tiskový mluvčí Jaderné elektrárny v Dukovanech Jiří Bezděk.

-TIK-

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *