Dům plný her

V minoritském klášteře můžete právě nyní zhlédnout výstavu Dům plný her, kterou si pro vás připravilo Jihomoravské muzeum ve Znojmě ve spolupráci s Muzeem hraček v Rychnově nad Kněžnou.Soubor historických her a stavebnic z let 1880 – 1980 zapůjčili sběratelé manželé Pecháčkovi, kteří Muzeum hraček provozují. Téměř stovka exponátů nabízí návštěvníkům ucelený pohled do historie hry. K vidění je několik druhů Člověče, nezlob se!, Rubikova kostka, Monopoly, Kloboučku hop, vzácná Richterova kamenná stavebnice, česká stavebnice Komenium a další. Zajímavostí je například český předchůdce Lega – cihličky pálené z hlíny od firmy Tego a unikátní papírová stavebnice Pražského hradu, jejíž vznik inicioval básník Jaroslav Seifert.

„Dříve se na vývoji hraček podíleli špičkoví výtvarníci, pedagogové i psychologové. Stolní hry trénují stejně jako stavebnice vytrvalost, koncentraci, pozornost i trpělivost. Kombinační a logické hry zase uvažování, hledání strategie a taktiku“, říká autorka výstavy Miroslava Pecháčková z Muzea hraček a dodává, že na výstavě návštěvníci uvidí hry konstruktivní, tvořivé, strategické, logické i naučné, od starověkých tangramů až po historické karty a nebudou chybět ani krásné, výtvarně zpracované herní plány starých her a jejich přebalů.

Dětem je k dispozici dětský koutek se stavebnicemi i stolními hrami. Výstavu můžete navštívit v minoritském klášteře ve výstavním sále v 1. patře až do poloviny září denně od 9.00 do 17.00 hodin ve čtvrtek do 17.45 hodin.

-karm-

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *