Znojemský beachvolejbal „poprvé“ na letní Olympiádě dětí a mládeže

letní olympiáda dětí (dále jen LODM) a mládeže České republiky je tady! LODM se uskuteční v Liberci a Jablonci nad Nisou. Vedle tradičních sportů, jako je atletika, plavání, volejbal či fotbal, vypsali pořadatelé také soutěž v letním biatlonu, uměleckou soutěž v graffiti či poprvé v historii i kromě volejbalu jeho pomyslnou sestru v podobě plážového volejbalu – „beachvolejbalu“. Na olympiádu se kvalifikovala řadu sportovců ze Znojma za Jihomoravský kraj a i v tomto sportovním odvětví má naše město své zastoupení v podobě dvou mládežnických talentů volejbalu, jmenovitě Roberta Knebla (15 let) a Matyáše Rozsypala (16 let).Slavnostní zahájení se uskutečnilo v liberecké aréně a jako oficiální olympijské domy pak poslouží celý týden Sport Park Liberec a koleje Technické univerzity. Předpokládaná účast činí více jak 4000 sportovců a trenérů. Česká televize bude věnovat tomuto prestižnímu a vrcholnému svátku sportu každý den na ČT sport až 8 hodin denně.

A právě rozhovor s mladším ze dvojice volejbalistů, beachvolejbalistů Robertem Kneblem vám aktuálně přinášíme…

(Rok 2018 byl pro volejbalistu/beachvolejbalistu Roberta Knebla přelomový. Posuďte sami – probojoval se mezi nejlepší volejbalové talenty ČR a byl členem užší volejbalové reprezentace Lvíčata 2003 jako libero, kterou ovšem odmítl z důvodů, že se chtěl věnovat klubové činnosti VK Znojmo – Přímětice, dále výběru volejbalového týmu Jihomoravského kraje a přípravě na příjímací zkoušky na znojemské gymnázium do sportovní třídy. Vyhrál společně se spoluhráči z týmu Jihomoravský přebor, dále i se spolužáky ze Základní školy Přímětice před kamerami ČT v živém přenosu Sportovní ligu Základních škol ve volejbale (neoficiální MČR ve volejbale), kde měl i svoji premiéru v podobě prvního pozápasovém televizním živém rozhovoru. Jako doplněk volejbalu v létě vyhrával řadu beachvolejbalových turnajů ve velké konkurenci mnohem starší kategorie.

Rok 2019 začal nádherným individuální oceněním v kategorii „sportovní talent roku“ Znojemska za rok 2018 a umístil se mezi TOP 10 talenty sportovní mládeže a získal ve velké konkurenci 7. místo. Na další týmové i individuální úspěchy navázal a už nyní je jasné, že jsou výraznější, než v roce loňském! Jako kapitán VK Znojmo starších žáků dovedl tým k bezkonkurenčnímu 1. místu v krajském přeboru, dalším úspěchem je „stříbrné cesty“ v podobě celoročního turnaje a konečného 2. místa v Českém poháru, ale i nepopulární „bramborové“ 4. místo na MČR starších žáků je velkým úspěchem, přičemž on sám získal významné individuální ocenění „nejvíce bodující hráč MČR starších žáků ve volejbale 2019“. V letošním roce obhájili zlato pro ZŠ Přímětice, tzn. nejlepší základní školy v České republice ve volejbalu v soutěži „Sportovní ligy škol AŠSK.“ Kvalifikoval se na Olympiádu dětí a mládeže ve dvou kategoriích, jak ve volejbalu, tak v beachvolejbalu…

Roberte, odkdy se věnuješ volejbalu a odkdy beachvolejbalu?

Volejbalu se věnuji od 1. třídy, ve které jsem začal jako minivolejbalista. Šestkový volejbal jsem začal hrát už na konci páté třídy a beachvolejbalu se věnuji nejvíce od 8. třídy…

Věnuješ, či věnoval ses někdy i jinému sportu?

Hrál jsem fotbal do 5. třídy za TJ Sokol Přímětice, ale dva sporty nejdou hrát vrcholově závodně.

Proč sis vybral za svůj sport právě volejbal?

Z toho důvodu, že v Příměticích chodím na volejbalovou školu a ta mě k volejbalu přivedla a ukázala mi, že je to hra, kterou chci hrát a baví mě.

Kdo tě ke sportu přivedl?

Táta.

Jaký máš volejbalový vzor?

Francouzské libero Jenia Grebenikov, který hraje za národní tým Francie a jinak hraje na klubové úrovni za italské Trentino.

Čeho bys chtěl ve volejbalu a v beachvolejbalu dosáhnout?

Aktuálně mým cílem je se co nejlépe umístit na Olympiádě dětí a mládeže, na kterou jedu s beachvolejbalovým spoluhráčem a velkým kamarádem Matyášem Rozsypalem.

Získal jsi individuální ocenění nejvíce bodující hráč MČR ve starších žácích ve volejbale. Co takové ocenění pro tebe znamená?

Toto ocenění mě potěšilo, ale nejvíce jsem rád za náš týmový úspěch, kdy jsme v Českém poháru byli druzí a na MČR jsme se umístili na 4. místě.

Co považuješ ty za svůj největší úspěch ve volejbalu?

Právě to druhé místo na Českém poháru a kladně hodnotím i 2. místo Českého poháru kadetů.

A co považuješ za největší úspěch v beachvolejbalu?

V beachvolejbalu zatím nemám žádné velké úspěchy, ale minulý týden jsme byli na kadetském poháru ve Zlíně a tam jsme se umístili na 2. místě a doufám, že se dobře umístíme na Olympiádě, kam jsem se kvalifikovali, což beru také za obrovský úspěch.

Kdy jsi zažil největší zklamání ve sportu?

Bohužel to bylo v semifinále MČR starších žáků v tomto roce, kdy jsme prohráli s týmem Hradce Králové, který bohužel pro nás předvedl asi nejlepší výkon v celé sezoně, a tak nás přehrál, což pro nás bylo velké zklamání. Protože jsme si věřili, že se dostaneme do finálového zápasu proti Břeclavi…

Kvalifikoval ses na Olympiádu dětí a mládeže za Jihomoravský kraj ve dvou kategoriích a musel sis vybrat z důvodů kolidování termínů mezi volejbalem a beachvolejbalem, proč zvítězil beachvolejbal?

Šestkový volejbal mám hodně rád, ale beachvolejbal se mi také vždycky hodně líbil a dal jsem mu přednost z důvodů, že šestkový volejbal hrají na vysoké úrovni již třetím rokem a chtěl jsem zkusit něco nového.

Co budeš považovat za úspěch či neúspěch na Olympiádě?

Za neúspěch, když se nedostaneme ze základní skupiny. Za úspěch jakoukoliv medaili.

Na mezinárodním kempu v Luhačovicích jsi byl zvolen nejlepším hráčem a ocenění jsi získal za přítomnosti legendy volejbalu Zdeňka Haníka, co to tehdy pro tebe znamenalo?

Znamenalo to pro mě hodně, protože hraji na postu libera. A na tomto postu je tato herní činnost velmi důležitá.

Již třetím rokem jezdíš na beachvolejbalový kemp do Itálie, v čem jsou podle tebe tyto kempy důležité pro mladé hráče, jako jsi ty?

Jelikož s námi jezdí i zkušenější hráči, tak nás hodně naučí a zažijeme si to, jaké je hrát už proti hodně zkušeným hráčům.

Mohl bys zmínit, v čem jsou tvé přednosti, když jsi v pozici libera?

Je to určitě hra v poli.

Jsi kapitánem starších žáků VK Znojmo Přímětice, co pro tebe znamená být kapitánem?

Neberu se tak úplně jako kapitán týmu, jsem hráč jako každý jiný a to, že jsem kapitán mění jen to, že před zápasem chodím losovat a zvolen jsem byl asi proto, že mám nejvíce zkušeností…

 

Proč ses rozhodl opustit užší výběr reprezentace Lvíčata 2003? Není tajemstvím, že si o tobě reprezentační trenéři na řadě turnajů povídají, že jsi byl první, který si to v takto mladém věku dovolil odmítnout reprezentaci. Co byl tvůj hlavní důvod a rozhodnutí? 

Volejbal mám velice rád, ale stačí mi, že hraji se svými dobrými přáteli v mém rodném klubu, a to je pro mě dostačující…

Disponuješ komplexností na rozdíl od jiných hráčů. Jsi rychlý, předvídáš, technický, ale mezi odborníky je tvojí velkou předností skákaný servis, kdy dokážeš podávat několik sérií za sebou i v podobě nechytatelných smečovaných míčů. Jakou ty sám vnímáš svou největší přednost a zároveň slabinu?

Moji největší slabinou je blok. A nejsilnější stránkou je hra poli.

Patříš spíše k menším hráčům ve volejbalu, jaký vliv to podle tebe má?

Myslím si, že to určitý vliv má. Ve starších kategoriích a vyšších soutěžích se mi uzavírá možnost hrát na vrcholové úrovni na některých postech, ale jak jsem už zmínil, libero je můj vysněný post a u tohoto postu už na výšce nezáleží…

Co je pro tebe v životě důležité kromě sportu?

Přátelé, kteří mě podporují, za což jim děkuji.

Komu bys rád poděkoval za svoji (beach)volejbalovou kariéru?

Nejvíce bych chtěl poděkovat panu Zelenému za „šestkovou“ kariéru, který mě vede již třetím rokem. Za beach bych chtěl poděkovat panu Kasanovi, který nás vede v beachi a jede s námi i na Olympiádu. A dále bych chtěl poděkovat mému týmu, se kterým jsem to dotáhl myslím nejvýš a dosáhli jsme nejlepších výsledků, co to šlo. A chtěl bych poděkovat i mému beachovému spoluhráči Matesovi a spoluhráčce Týně Vágnerové, která se mnou hraje mixy…

-I-

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *