Znojemské gymnastky zářily v Maďarsku i v Brně

V pátek 7. června v brzkých ranních hodinách vycestovaly znojemské závodnice se svými trenérkami Ivanou Křístelovou a Veronikou Švarcovou za hranice ČR do nedalekého Gyoru v Maďarsku, kde místní klub pořádal 1. ročník mezinárodního závodu ve sportovní gymnastice, na který přicestovaly kromě našich závodnic i gymnastky z Rakouska, Rumunska, Islandu, Velké Británie a Spojených Arabských Emirátů.Již samotný vstup do supermoderní sportovní specializované gymnastické haly naše gymnastky naprosto ohromil – dvoje prostná, šest kladin, několik bradel, hrazd, kruhy, molitanové jámy, trampolíny, aj. nezbytné pomůcky pro nácvik náročných gymnastických prvků. Něco, o čem v našem krásném Znojmě už hodně dlouho sníme! Na rozkoukávání však moc času nebylo. Museli jsme se připravit na sobotní náročný závod. Chceme se přece blýsknout v tom nejlepším světle. Takže rozcvička a šup na nářadí. Děvčata byla natěšena a hned si zkoušela i prvky, které doma trénovat nemohou. Kristýna Procházková vystřihla na přeskoku cukuharu skrčmo, Nella Smejkal přidala po rondatu jurčenko. Jáma je prostě jáma. Pružná podlaha na prostných děvčatům také vyhovovala a bradla máme díky podpoře našeho Města Znojma stejná. Děvčata zaujal trampolínový pás, který si ještě chtěla rovněž vyzkoušet. Bohužel na kladiny jsme se již nedostali, neboť pořadatelé začali připravovat halu na sobotní závod. Nicméně děvčata znavená cestou, tréninkem i jistou nervozitou před nadcházejícím velkým dnem, se stejně již těšila na večeři i na procházku po krásném městě plném zeleně, soch a fontán.  A hlavně spánek.

Do sobotního rána nás probudilo sluníčko i připravená chutná snídaně. Čekal nás náročný den a bylo třeba být v hale včas podle předem připraveného časového harmonogramu. Organizátoři měli vše opravdu pečlivě nachystané. Připadali jsme si jako na olympiádě! Každá výprava měla svou „vodičku“ s cedulí s názvem klubu, země i státní vlajkou. Nejdříve nastupovaly Rakušanky, které uvedl maskot maďarského Olympijského sportovního parku v Gyoru – kohout. A už vstupuje do dveří naše ČESKÁ výprava a do kroku nám hraje naše ČESKÁ písnička – Ona se smála! To bylo velmi milé překvapení a nás z toho příjemně mrazilo po celém těle. Postupně na plochu nastupují všechny výpravy a závod je slavnostně zahájen.

V prvním sledu náš klub, město Znojmo i Českou republiku reprezentuje Karolina Mia Kováčová. Nemá snadnou úlohu, neboť nastupuje jako vůbec první závodnice na kladině. Nicméně sestava bez pádu nás všechny alespoň  na chvíli uklidnila. Na informační tabuli se objevilo, jak jinak než průběžné první pořadí. Na kladinu se však připravovala ještě spousta dalších gymnastek. Nakonec tři z nich dostaly lepší hodnocení a pro Miu to nakonec znamená konečné 4. místo. Z kladiny přecházíme na prostná. Krátká rozcvička a už znějí pro Miu první tóny z Esperanzy. Mia si svou novou sestavu užívá, ale děvčata z Anglie i Rumunska byla prostě lepší. Přesouváme se na třetí nářadí, kde je již připravený přeskokový stůl, na kterém si Mia vyskákala 13. místo. Čekalo nás poslední střídání, oblíbená bradla. I přes viditelnou únavu si nakonec Mia vycvičila krásné 5. místo. Celkové výsledky za víceboj vynesly Mie krásné 7. místo.

Druhý sled patřil závodnicím narozeným 2009 – 2010. Mezi nimi nastoupila i naše talentovaná Veronika Kubošná, která to v silné konkurenci Angličanek, Rumunek a Maďarek vůbec neměla jednoduché. Bohužel pád na prvním nářadí – kladině trochu Veroniku rozladil. Verča je však velká bojovnice. Dokázala se zkoncentrovat a na prostných svou sestavu doslova vystřihla. O pouhou jednu desetinu bodu Veroniku předběhla pouze závodnice z Velké Británie. Stříbrná medaile v takovéhle konkurenci je pro Veroniku velmi cenným kovem. Veronika zvládla bravurně i svou sestavu na bradlech, kterou si musela kvůli špatnému překladu z maďarštiny do angličtiny ještě narychlo upravovat. Svou sestavu doskočila čistě saltem vzad toporně po veletoči vzad a získala tak velmi pěkné páté místo. Vypsaný přeskok pro tuto kategorii byl stejný jako v ČR, jen u nás jej skáčí děvčata starší. Toho se však Veronika také nezalekla a oba skoky zvládla bravurně.

Naše nejmladší závodnice i celého startovního pole Antonie Vojtěchová a Marika Nina Kováčová se staly hned středem pozornosti nejen svých soupeřek a jejich trenérů, ale hlavně médií. Zatímco Nina okouzlila místního fotografa svými ďolíčky ve tvářích, Tonička zaujala svým outfitem se zrzavými vlásky zapletenými do copánků, což vůbec nebyla náhoda. Tonička totiž cvičí svá prostná na hudbu z filmu Pipi dlouhá punčocha a sestava jí sedí přímo na tělo. A stejně tak sedl Toničce i Nině celý závod. Obě děvčata zacvičila své sestavy jako snad dosud nikdy v životě. Elegantně, čistě bez větších chybiček prošla obě děvčata všechna nářadí a my s napětím čekali na výsledky. A vy čekejte také, neboť na řadu teď přicházejí naše starší děvčata, které jsou již zkušené závodnice, ale stejně tak i jejich soupeřky, které předvedly nejeden pěkný gymnastický kousek.

Simoně Molíkové se nejlépe povedla kladina – 7. místo. Celkově vybojovala deváté místo za víceboj a do nejlepší desítky se ještě vešla i svým výkonem na bradlech.  Kristýna Procházková zařadila do své sestavy na kladině své oblíbené salto stranou zvané arab. Sestava bez větších zaváhání pro Kristýnu znamenala 6. místo. Sedmou pozici si Kristýna vycvičila na bradlech a za celý víceboj skončila osmá. Mezi deset nejlepších závodnic se dokázala Kristýna prosadit ještě na přeskoku a na prostných.

Ve skvělé formě se představila Nella Antonella Smejkal, která na kladině předvedla nejen salto stranou, ale i salto vzad ve vazbě po flik-flaku. Bohužel se nevyvarovala zaváhání, které ji stálo pád a příliš velkou srážku. Ovšem šesté místo na kladině a stejně tak i na bradlech je obrovský úspěch. Jen o jednu příčku se musela posunout níže v hodnocení prostných, kde byla vysoko hodnocena za svůj nádherný projev a rozsahy skoků. Na přeskoku Nella volila dva skoky z různých skupin, a to jurčenko po rondatu a přemet s obratem v první i v druhé letové fázi. Tady bohužel cenné body ztrácíme, neboť přeskoky se salty se bez molitanové jámy jen velmi těžko trénují. Celkové 4. místo ve víceboji za závodnicemi z Islandu a Maďarska jsou tak pro Nellu, kterou od bronzové příčky dělilo pouhých 45 setin bodu, velmi výrazným úspěchem.

Dlouhý a náročný závod byl u konce a my s napětím očekávali výsledky. Vše bylo připraveno na slavnostní ceremoniál a vystoupení místních gymnastek a gymnastů. Děvčata se opět seřadila za své „vodičky“ s cedulemi, za zvuku pochodové hudby nastoupila na plochu, kde byly již připraveny na červeném koberci stupně vítězů. Průběžně jsme vám některé výsledky psali, ale něco jsme si přeci jen nechali až na konec. A ten stál opravdu za to.

V maďarštině ani v angličtině se totiž nedalo přeslechnout: Vítězkou kategorie B dívek narozených 2009-2010 se stává ….Antonie Vojtěchová, Klub sportovní gymnastiky Znojmo, Czech Republic! Nevěříme vlastním uším, ale je to tak. Tonička vyskakuje na stupínek nejvyšší a je dekorována obrovskou zlatou medailí! Ještě jsme to ani nerozdýchali, a už hlasatelka hlásí: Bronzovou medaili získává Marika Nina Kováčová! Pořadatelé měli medaile nachystané pro závodnice až do šestého místa, ale to už se rozezněla ČESKÁ státní hymna a my hrdě hleděli na naši státní vlajku. Děvčata oceněná za víceboj se zařadila zpět za svými kamarádkami, které nešetřily gratulacemi a s obdivem prohlížely zlatou a bronzovou medaili. To už ale hlasatelka pokračuje ve vyhlašování dalších výsledků. Na přeskoku zvítězila … Antonie Vojtěchová, Klub sportovní gymnastiky Znojmo, Czech Republic!

Nevím, jestli slyším dobře, nebo mi ještě doznívá v uších předchozí vyhlašování, ale to už na stříbrný stupínek vyskakuje Marika Nina Kováčová, Klub sportovní gymnastiky Znojmo, Czech Republic! Sotva lapáme po dechu za zvuku opětovného poslechu naší krásné stání hymny. Tak to jsou Tonička i Ninuška opravdu borky, když je maďarské rozhodčí takto pěkně ocenily. Naše děvčata si zopakují seskok ze stupínků a užuž jdou ukázat cinkající medaile svým kamarádkám, když následuje vyhlašování další disciplíny – bradel. Vítězkou se stává …….Antonie Vojtěchová, Klub sportovní gymnastiky Znojmo, Czech Republic! Třetí zlatá! Neuvěřitelné, ale skutečné! A Tonička si to neskutečně za svoji každodenní přípravu v tělocvičně bezesporu zaslouží. Na co asi myslí osmiletá holka daleko od domova při poslechu České státní hymny do třetice? Na Ninu za sestavu na bradlech už zbyla „jen“ bramborová medaile, stejně tak i na kladině a na prostných. Obrovský úspěch pro osmiletá děvčátka. Ale Tonička si stupínek vyzkoušela ještě jednou, i když tentokrát už „jen“ za svou stříbrnou kladinu. Na prostných Toničce její Pipi stačila na 9. místo. Tam to naopak velmi dobře umí Veronika Kubošná, která byla oceněná nejen stříbrnou medailí, ale i plaketou za nejvyšší známku v závodě z našeho týmu právě za sestavu na prostných.

Celková bilance osmi medailí na našem prvním zahraničním závodě, to je velmi dobrý důvod k oslavě. Bohužel na tu nezbýval čas, neboť nás čekala cesta zpět domů, pořádně se vyspat a ráno nanovo. V neděli nás totiž čekaly Oblastní přebory v Brně, které jsou zároveň posledním kvalifikačním závodem pro postup na Mistrovství ČR. Takže poslední foto, rozloučení, výměna dárků, a už sedíme v autě na cestě domů.

Ráno si naštěstí některé závodnice mohly přispat, protože závodily v pozdějších sledech. Ne tak trenérky a rozhodčí, které musí být včas na všech poradách a prezentacích. Některým dětem se z postelí v neděli ráno moc nechtělo, naštěstí je maminky zodpovědně vzbudily na jejich velký den řádně vypravily. A udělaly opravdu dobře. Neboť sobotní úspěšné maďarské tažení pokračovalo i v Brně. V kategorii VS 1 A potvrdila své kvality Marika Nina Kováčová, která ZVÍTĚZILA o 43 tisícin bodu před Julií Najdekrovou z KSG MS Brno a třetí Miriam Rekhem z TJ Sokol Brno I. a stala se tak Přebornicí Jihomoravského kraje pro rok 2019. Ve stejné kategorii pak devátou příčku obsadila Andrea Doležalová a 22. skončila Kamila Sabová.  V kategorii VS 1B to opět cinklo. Tentokrát díky Adrianě Poláčkové, která se na svůj den opravdu dobře vyspala a z Brna si domů přivezla za svůj výkon stříbrnou medaili, poté, co se vtěsnala mezi dvě závodnice z Hodonína. Sedmou příčku obsadila Lucie Jelínková, devátou Blanka Lochmanová  a jedenáctou Julie Chlubná. Další stříbro brala Veronika Kubošná, kterou od zlatého stupínku dělilo pouhých pět setin bodu!  Rozdíly na stupních byly tentokrát opravdu minimální a Veronika se dokázala vtěsnat mezi velmi dobře připravené závodnice Sokola Brno I. Top desítku nejlepších závodnic JM kraje uzavřela Antonie Vojtěchová, která si opět vylepšila své bodové skóre.  V kategorii VS 3C si poměřily své síly mezi sebou Julie Bedřichová, která nakonec předběhla svou oddílovou kamarádku Evu Majerovou o dva body, byť na přeskoku a bradlech byla lepší Julie, kladinu a prostná lépe zvládla Eva.Tím výčet však ještě zdaleka nekončí.  V kategorii VS 4B skončila na šestém místě Karolina Mia Kováčová, v kat. VS 4C na čtvrtém místě Ester Švaříčková. O páté, šesté, sedmé a osmé místo v kategorii VS 5 B se podělila Anna Vojtěchová se Simonou Molíkovou, Nellou Antonellou Smejkal a Veronikou Štrosovou. Další zlatou medaili v kategorii VS 5 C získala Eliška Hrbáčková a medailovou víkendovou žeň uzavřela svým stříbrem Marie Černá, která závodila spolu se čtvrtou Kristýnou Procházkovou v kategorii VS 6B. Nedělní bilance – sedm medailí. Celková víkendová tedy 15 medailí!!! Děvčatům patří obrovský dík a obdiv za předvedené výkony jak v maďarském Gyoru, tak i na Oblastních přeborech v Brně. Stejně tak patří poděkování všem, kdo nám držel pěstičky nejen po oba tyto náročné dny, ale fandí nám po celý rok. Děvčata udělala obrovský kus práce, za což patří poděkování celému trenérskému týmu – paní Veronice Švarcové, Romaně Bedřichové, Renatě Kroupové, Pavle Kováčové, Jiřímu Kostikovi i rozhodčí Nikole Katolické. Děkujeme také učitelům a ředitelům za vstřícnost při uvolnění z výuky, a p. ředitelce Hubatkové za umožnění sportovní přípravy v gymnastické tělocvičně ZŠ JUDr. J. Mareše. Vedení Města Znojma děkujeme za veškerou podporu našemu Klubu sportovní gymnastiky Znojmo a věříme, že investice do nás vložené dobře zúročíme i na posledním závodě letošní sezony, a to na Mistrovství ČR, které se koná 21. – 23. 6. v hale Věry Čáslavské v Černošicích u Prahy. Přijeďte fandit. Určitě se bude na co dívat.

KSG Znojmo šéftrenérka Ivana Křístelová

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *