Manžel ji opustil a zanechal dluhy, pomohl jí Sociální nadační fond

Na finanční dno se podle názorů řady lidí dostáváme jen vlastní vinou. Svou neopatrností, nezodpovědností nebo i leností. V databázi Sociálního nadačního fondu města Brna a Jihomoravského kraje je však celá řada příběhů, které to popírají. Fond se zaměřuje na netypické sociální případy, pro které neexistují žádné dávky a selhávají standardní nástroje sociální pomoci. Pomohl například i paní Haně.


Finanční prostředky z fondu pocházející z veřejných a soukromých zdrojů, slouží dále například na úhradu zdravotních pomůcek, doplatků na léky, speciální techniky pro vozíčkáře, pomůcek pro děti nebo základní domácí vybavení. foto: archiv redakce

Ze dne na den ji jednoho rána opustil manžel. Odešel do práce a už se nevrátil. Či spíše zbaběle utekl. Zůstala na vše sama se dvěma nedospělými syny, do už tak napjatého rodinného rozpočtu nepřispíval ani korunu. Na jejích bedrech zůstal i manželův dluh ve výši šesti set tisíc korun vázaný za byt. Měli se okamžitě vystěhovat.

„Kdyby nebylo rodičů, nejspíš skončím s dětmi na ulici,“ popisuje své vzpomínky paní Hana. U rodičů bydlela se syny přibližně měsíc. Šlo ale jen o krátkodobé řešení, bydliště rodičů bylo daleko, dlouhodobě se nedalo zvládat dojíždění za prací a do školy.

Nakonec se proto uchýlili do azylového domu.

„Najednou jsme se ocitli mezi skupinou lidí, kterým nevadí být celý život závislí jen na sociálních dávkách a pracovat načerno. Vzdělání nepřikládají výraznou váhu. Podle mě je škola základ, což učím i kluky,“ vysvětluje Hana.

Jejímu manželovi mezitím soud vyměřil alimenty. Ale ani poté neplatil. Paní Hana se psychicky zhroutila a na několik měsíců se ocitla v péči psychiatrů.

Našla ale sílu se s problémy porvat. Nyní se jí postupně daří dávat svůj život do pořádku – má práci, která ji baví, synové prospívají ve škole a konečně se nastěhovali do podnájmu, kde má každý z nich svůj pokoj.

Také díky pomoci zmiňovaného Sociálního nadačního fondu města Brna a Jihomoravského kraje.

„Fond mi přispěl na úhradu kauce a prvního nájemného. To je pro nás obrovská pomoc. Kdo se nikdy nedostal na úplné dno, nedokáže si představit, jak vděční jsme za jakoukoliv podporu,“ uzavírá Hana.

Odkud přesně pochází, kvůli ochraně její identity logicky neuvádíme. Ovšem podobné příběhy se dějí všude kolem nás, mohou se stát na každé ulici.

-jan-

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *