Stolní tenistky zakončily sezonu

Opona za stolní tenisovou sezonou 2018/2019 padla. Stejně jako v ostatních klubech, také v Moravském Krumlově si teď hráči a hráčky užívají krátké letní přestávky. Management klubu má plné ruce s přípravami na sezonu příští. Ta se naplno rozběhne už začátkem srpna.


Renáta Štrbíková; foto: archiv MK

V sobotu po velkém boji s Břeclaví obhájily titul Mistryň České republiky stolní tenistky Hodonína. Jak hodnotí uplynulý rok v Moravském Krumlově? V pořadí už pátá sezona v nejvyšší české soutěži nevyšla Krumlovankám úplně podle představ. Obhájce bronzových medailí od začátku ztrácel, v klíčových bitvách proti největším rivalům z Ostravy či Břeclavi neuspěl.

Výsledkem bylo čtvrtfinálové vyřazení od týmu Dobrého a konečné páté místo. Tím hráčky MK vyrovnaly dosud nejhorší historické umístění z roku 2015. Týmu se nedařilo ani v Českém poháru, kde v závěrečném turnaji Final Four dvakrát prohrál a ani v této soutěži nedokázal obhájit své předchozí umístění na stupních vítězů. Paradoxně nejlepšího výsledku tak Krumlovanky dosáhly v prestižním evropském poháru ETTU Cup. V něm dokázaly přejít přes dva turecké týmy z Yalovy a Ankary, holandského mistra Heerlen i chorvatskou Duga Resu. Stopku jim až ve čtvrtfinále vystavily úřadující ruské šampionky z Kazaně.

„Letošní sezona neprobíhala úplně podle našich představ. Dvě domácí remízy s Ostravou a Havířovem na úvod trošku nahlodaly naše sebevědomí i soudržnost týmu. Do play off jsme postoupili až z pátého místa, ani čtvrtfinálové duely, ke kterým jsme upínali naše naděje, nevyšly tak, jak bychom si přáli,“ hodnotí uplynulý ročník trenér krumlovského týmu Jindřich Bíla.

„Byť nás možná trošku negativně ovlivnil náročný podzimní program, kdy se nám prolínaly zápasy hned tří soutěží, udělala nám děvčata svým vystoupením v evropském poháru ETTU velkou radost. Postup mezi osm nejlepších družstev je dosud nejlepším výsledkem v krátké historii našeho klubu. Rádi bychom na něj navázali i v dalších letech a prezentovali se jako silný konkurenceschopný klub nejen u nás doma, ale také v Evropě.“

Neuspokojivé výsledky v domácí soutěži a napjatá atmosféra uvnitř týmu vyústily v zásadní změny v hráčském kádru. Po pěti letech ukončily své krumlovské angažmá Kristýna Mikulcová s Barborou Kapounovou. Obě hráčky, které byly součástí týmu už od zrodu krumlovského projektu, se shodně rozhodly posílit třetí tým letošního ročníku Extraligy CDU Sport Ostrava. Na roční hostování do německého Böblingenu odchází také Japonka Mitsuki Yoshida. Ta se v závěru sezony nedokázala plně zotavit z poranění ruky, které si přivodila při utkání v Břeclavi, a v klíčových bitvách nebyla očekávanou oporou.

Velkou posilu získal krumlovský tým v podobě jedné z nejúspěšnějších hráček české historie a sedminásobné mistryně České republiky ve dvouhře Renáty Štrbíkové. Populární „Bleška“, jak se jí mezi stolními tenisty přezdívá, má ve sbírce pět mistrovských titulů z polské ligy v barvách vítěze letošního ročníku Ligy Mistryň z Tarbobrzegu, a stejný počet českých. Ten poslední vybojovala před dvěma lety v dresu Hodonína. Do Moravského Krumlova míří z italského Contemaggiore, se kterým rovněž aktuálně bojuje o titul ve finále Serie A.

Tak trošku ve stínu výsledků prvního týmu letos dosáhla obrovského úspěchu krumlovská rezerva. Ta poněkud nečekaně, ovšem velmi přesvědčivě vybojovala vítězství v 1. lize a postup do Extraligy.

Největší podíl na skvělém výsledku měly obě zahraniční posily Ruska Ekaterina Chernyavskaya a Olga Kim z Ubekistánu, které se bodově prosazovaly také v prvním družstvu. V klíčových chvílích se tým mohl spolehnout na výkony kapitánky Sandry Šafaříkové, juniorky Daniely Růžičkové a z brněnského Sokola hostující Jany Telecké. Výsledkem byla hladká finálová výhra nad pražskými Nuslemi a vedení klubu tak nečekaně přibyly další příjemné starosti.

„Když se začala rýsovat možnost postupu druhého týmu do nejvyšší soutěže, chvíli jsme zvažovali možnosti. Objevilo se hned několik zájemců o odkoupení extraligové licence. Poměrně záhy jsme se však rozhodli ponechat si oba týmy. Hlavním důvodem je možnost rozšíření tréninkové skupiny hráček, které se v klubu připravují, a s tím spojené zkvalitnění naší přípravy. Cílem je přilákat do klubu mladé a perspektivní hráčky z České republiky i ze zahraničí, na kterých bychom v budoucnu mohli stavět,“ vysvětluje Jindřich Bíla.

Seznam nových posil tak jménem zkušené české reprezentantky Renaty Štrbíkové zdaleka nekončí.

„K dnešnímu dni se nám podařilo podepsat hned čtveřici talentovaných hráček,“ prozrazuje Bíla. Největší očekávání si v Krumlově slibují od osmnáctileté Číňanky Liu Jing Xuan, která by i přes svůj nízký měla věk patřit k hlavním oporám prvního týmu. Také další tři nově příchozí hráčky skrývají velký potenciál. První z nich je čerstvá vicemistryně České republiky juniorek do 21 let a členka širšího kádru české reprezentace Anna Matějovská z Vlašimi. Další juniorskou reprezentantkou, která bude nově hájit barvy Moravského Krumlova, je Slovenka Monika Uríková.

Devatenáctiletá rodačka z Povážské Bystrice si českou Extraligu vyzkoušela už vloni v dresu Hluku, a především v závěru sezony naznačila své možnosti.  Naopak úplným nováčkem v české nejvyšší soutěži bude odchovankyně Ústí nad Orlicí Eliška Šedová. Letošní bronzová medailistka z mistrovství České republiky do 18 let by měla v příští sezoně souběžně dál působit také ve svém mateřském klubu. Nejčerstvější posilou je nejúspěšnější hráčka minulého ročníku první ligy Kateřina Rozínková. Dvaadvacetiletá hráčka s extraligovými zkušenostmi přichází na jih Moravy z Dobrého. Ani tento výčet posil ještě nemusí být zdaleka konečný. „Do nového soutěžního ročníku bychom rádi vstoupili s minimálně osmičlenným kádrem. Ze stávající sestavy nadále počítáme s Katyou Chernyavskou i Uzbečkou Olgou Kim, jež se v průběhu letošního ročníku zařadily mezi stabilní opory týmu. Značnou komplikací je v tomto směru zranění achillovy šlachy, které si uzbecká reprezentantka přivodila v samém závěru sezony na turnaji Světového poháru v Záhřebu. Minulý týden se ve Znojmě podrobila operaci, návrat za stůl lékaři odhadují na 6-9 měsíců. Zcela jistě tak zmešká velkou část příští sezony,“ posteskl si trenér krumlovského družstva. Aktuálně vede krumlovský klub jednání ještě s další dvojicí hráček, které by mohly nově budovaný dvojitý kádr doplnit.

Poprvé se kompletní tým sejde na začátku srpna, kdy odstartuje společnou přípravu týdenním soustředěním. Některé z hráček se pak představí na mezinárodním turnaji Czech Open v Olomouci a potom už se znovu naplno rozjedou ligové soutěže.

-MK-

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *