Dyje se těší na vodáky

Řeka Dyje hlásí odemčeno! A taky dostatek vody. „Oproti loňskému suchému roku očekáváme, že letos bude v Dyji vody dostatek. A tak se na všechny vodáky už těšíme,“ říká David Gros, vedoucí Vodáckého oddílu Neptun Znojmo.


Ilustrační foto

Právě vodáctví je od roku 2014, kdy Znojmo nechalo na Dyji vybudovat vodácké skluzy, další atraktivní nabídkou pro místní i turisty, jak trávit aktivně volný čas.

„Znojmo toho nabízí spoustu. Jsme vinařský region, který je protkaný cyklostezkami, máme historické památky, unikátní podzemí, krásnou přírodu Národního parku Podyjí a taky Dyji, klidnou řeknu s nádhernými meandry, kde zejména začínající vodáci nebo rodiny s dětmi najdou pohodu a klid,“ shrnuje starosta Jan Grois.

O zatraktivňování nabídky pro vodáky se snaží kontinuálně zdejší vodácký klub. „Připravujeme pro ně lepší zázemí, což se týká hlavně tábořiště v Hrádku, kde díky čtvrtmilionovým investicím vzniknou toalety, nová plocha pro parkování aut a doprovodná technická infrastruktura. V tábořišti v Krhovicích je nové dětské hřiště. Intenzivně také pracujeme na vybudování stálého tábořiště v Hevlíně, čímž bychom chtěli vytvořit dostatečné zázemí pro vodáky, a prodloužit tak pobyt na řece ideálně na čtyři dny,“ láká vodáky David Gros.

Pohodu při organizaci dotvoří vodácký autobus, který bude opět od června svážet do Znojma z obcí s výstupními místy vodáky, kteří na řece skončili. Že jsou vodáci důležitou součástí nabídky volnočasových aktivit pro Znojmáky i lidi z celé republiky, dokazují i čísla. Rok od roku se jejich počet navyšuje a průměrně Dyji sjede 3 500 vodáků. „Pořád jsme ale oproti přelidněným řekám v klidném prostředí. Kdo tak hledá opravdový odpočinek, ať určitě zavítá právě do Znojma,“ zve starosta Jan Grois.

„Velkých změn také dozná zázemí vodáckého centra u Dyje pod přehradou. Stánek s občerstvením, který je v areálu Vodárny, bude lákat děti na točenou zmrzlinu z opravdového ovoce a bude tu pro ně za podpory města Znojma vybudováno unikátní dětské hřiště s vodáckou tématikou. To bude postavené z netradičních herních prvků, jako je ponorka s trubkovým telefonem, vodní výtah, malá stavidla do vodního potůčku, vodní zvonkohra a mlýnek, houpací loď a bublinovač. Pro vybrané vodáky, kteří absolvují úsek na Dyji od znojemské vodárny až po Hevlín, čeká překvapení v podobě bronzové medaile za absolvování základní úrovně vodáckých dovedností,“ informovala tisková mluvčí radnice Zuzana Pastrňáková.

„Tento systém odměňování vodáckých nadšenců zavádíme letos poprvé a jeho smyslem je motivovat vodáky ke zlepšování jejich dovedností. Proto stříbrnou a zlatou medaili získá ten, kdo s námi absolvuje sjezd divoké vody na řece Salzce, respektive Soče i dalších,“ doplnil David Gros.

-TIK-

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *