Jaroslav Macinka strhujícím Janem Žižkou

Lucrezia Borgia ve spolupráci se Znojemskou Besedou a Městem Znojmem, natáčí nový historický videoklip, tentokrát s husitskou tématikouLucrezia Borgia ve spolupráci se Znojemskou Besedou a Městem Znojmem, natáčí nový historický videoklip, tentokrát s husitskou tématikou.

Děje se tak při příležitosti šestistého výročí první pražské defenestrace, při níž byli pražští konšelé vyházeni z oken staroměstské radnice na nastavená kopí.

Oč o brutálněji vyznívající pomstychtivý akt tenkrát šlo, o to působivěji se této historické události ujala hudební skupina Lucrezia Borgia, která přizvala takové spoluúčinkující, kteří velkolepou hudební show pozvedli na cosi víc, než na pouhý akusticko-vizuální vjem.

Zhruba sedmdesátka šermířů, kaskadérů i komparzistů v čele se znojemskými Přemyslovci natáčela na Slepičím trhu, v Kramářské uličce a za Vlkovou věží, ale také v Hajánkách u Kuřimi, kde v řadách křižáků na koních excelovali brněnští Štvanci. Tam také ostravská agentura Gryff dovezla a sestavila přesvědčivě vyhlížející husitskou vozovou hradbu, na níž dominoval Jaroslav Macinka v roli legendárního Jana Žižky z Trocnova.

Za neocenitelnou pomoc jak samotného Města Znojma, Městské knihovny a Znojemské Besedy, tak kupříkladu i Kauflandu na Jarošově ulici, poděkoval frontman Lucrezie Borgie Antonín Maceček: „Těžko bych vyjmenoval všechny, kteří si zaslouží poděkování, nicméně Beseda s Městem a Kaufem patří mezi ty, bez nichž bychom se neobešli.“

Ocenit je rovněž třeba i znojemské hudebníky ze skupiny Jaksepatří, jejichž herecký um nepřišel vniveč, když při natáčení na Dvorečku na sebe nechali z ochozů házet kameny.

Konšele, ty, kteří z okna nesletěli, si zahráli Aleš Vojáček a Zdeněk Beránek. Ti zbývají, co z okna shozeni byli, si zahráli David Křehlík a kaskadér z litovelského Historického spolku Kirri Michal Mereda.

„Hlavního kladného – byť zradikalizovaného – husitu si zahrál dvorní malíř Lucrezie Borgie Josef Svoboda. Sám, jak se na pravého nefalšovaného akčního hrdinu sluší a patří, zlikvidoval sedm biřiců v řadě – bohužel i dvě halapartny. Charismatem si s ním nezadal představitel role Jana Želivského Miloš Smutný. Šéfa biřiců si na bujarém oři střihl Michal Kacetl z Mackovic. Na soubojích, kostýmech, radou i pomocí pomáhal šermířský mistr Petr Vytopil. Velkou měrou nám se scénou historického tržiště budovaného v Kapucínské zahradě helfli – a to hlavně zapůjčením rekvizit – Přemyslovci,“ doplnil Antonín Maceček.

A kdy se půjde do finále?

„Ještě nás čeká další natáčecí den 9. června na brněnském Špilberku, ale ten se už ponese ve znamení středověké žranice s králem Václavem IV. Tam myslím sehnat komparz nebude problém,“ doplnil s úsměvem Antonín Maceček.

Vlastimil Mrva

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *