Westernová střelba zlákala i pacifistu

Na sportovní střelnici jsem mířila v sobotu úplně poprvé. Trochu jsem bloudila. Teprve až za Nesachleby se dáte do kopce úzkou silničkou a stoupáte pořád vzhůru. Po nekonečných minutách jízdy z lesa vyšly postavy dvou mužů v širokých kloboucích a kožených kabátech, každý s koltem nízko u pasu. Konečně jsem v cíli – na Mistrovstvé republiky westernové střelby.Zázemí sportovní střelnice u Oblekovic hostilo takovou mimořádnou událost poprvé a, jak mi nadšeně sdělil Jan Gaszcyk, prezident Asociace westernových střelců přezdívaný Colbert, budou sem už jezdit každým rokem.

„Je to tady super, je zde vstřícný majitel, vyhovují nám zdejší podmínky a kousek máte hranice, což je výhodné pro zahrniční účastníky, jsme sice mistrovství republiky, ale otevřené.“

Samotná asociace sdružuje lidi zabývající se dobou divokého Západu, sběratelstvím a střelbou z historických zbraní severní Ameriky druhé poloviny 19. století.

Závodí se s třemi druhy – historickými replikami revolverů, brokovnicemi a puškam – a střílí se do kovových terčů speciálně upravenými náboji. Důležitá je přitom nejen přesnost, ale i rychlost. Členové pak mají prokazovat úctu, dodržovat kód cti a vzájmeně si pomáht, po celé republice je jich v současnosti sto jedenáct.

„Já jsem byl dřív pacifista,“ svěřuje se mi jeden z nich oblečený – jak jinak – do kovbojského kostýmu, což je vlastně pro závodění podmínkou. „Ale tenhle způsob střelby mi uhranul. Nikdo se tady nad nikoho nepovyšuje, o vítězství nejde, ale hlavně o to, že se sejdeme.“

Westernová střelba v sobě podle něj spojuje sport, romantiku i přátelství.

Proč ne.

Trochu se nabízí replika: Kdo si hraje, nezlobí. Jenže v případě těchto westernových střelců jde o víc. Je třeba mezi ně přijít, nasát atmosféru a teprve pak pochopit.

Takže zase příště u Oblekovic.

Alžběta Janíčková

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *