Syslí víno jako symbol vzorné péče

Organizace Alka Wildlife, která se zaměřuje na výskyt a ochranu žijících živočichů, vyzývá veřejnost k monitorování kriticky ohrožených syslů obecných. Na Znojemsku byli pozorováni jen v počtu počtu několika kusů na kraji Národního parku například v okolí Havraníků, stabilní populace zhruba asi šesti set těchto hlodavců pak žije u Miroslavi.


foto: archiv Alka Wildlife

Syslové se právě probudili ze zimního spánku a začínají být aktivní. „Do terénu za nimi nyní vyrážejí odborníci i na jižní Moravě. Mapování syslů je ale velmi náročné, proto uvítáme pomoc veřejnosti,“ sděluje společnost na svých webových stránkách. Je totiž možné, že některé menší kolonie syslů zatím pozornosti odborníků unikaly.

„Stačí, aby se lidé při jarní procházce dívali okolo sebe. Lidé někdy vědí, že v jejich sadu či na jejich pastvině žijí,“ doufá Kateřina Poledníková, zakladatelka Alka Wildlife.

Dvacet centimetrů dlouhý hlodavec s velkýma očima připomínající veverku si vytváří podzemní nory. V trávě se často staví na zadní nohy, aby měl přehled o predátorech či o dalším nebezpečí. Pohled na něj je pro pozorovatele velkým zážitkem. Teď už ale z naší krajiny téměř vymizel. Jeho ústup možná souvisí s nedostatkem pastvin. Nedávno se však objevili například na vinicích v okolí sportovního letiště u Miroslavi a začali se šířit i do okolních sadů.

„Ve starých příručkách se sysel označuje za škůdce, v dnešní době už o tom nemůže být řeč. Naopak. Takový sysel na vinici je známkou toho, že se o její chod hospodáři dobře starají a nepoužívají chemii,“ připomíná znojemský zoolog Zdeněk Mačát.

Významnou roli mají proto při ochraně syslů právě vlastníci pozemků při udržování tradičního hospodaření. Společnost Alka Wildlife dokonce uděluje vinicím, kde se vyskytuje, ochrannou známku Sysli na vinici s možnosti vyrábět zde takzvaná syslí vína.

-jan-

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *