Při osvobozování Československa padlo 140 000 sovětských vojáků

Minulou středu tomu bylo již čtyřiasedmdesát let, co nacistické Německo podepsalo kapitulaci. V Evropě zavládl po šesti letech bojů mír a osmý květen se do dějin zapsal jako Den vítězství.V areálu centrálního hřbitova ve Znojmě se v devět hodin ráno sešly desítky lidí, aby uctily památku obětí druhé světové války. Nechyběli ani zástupci radnice, Českého svazu bojovníků za svobodu, ředitel Krajského vojenského velitelství v Brně plukovník generálního štábu Karel Černý a členové různých spolků a sdružení.

„Česká republika se měla stát stejně jako zbytek Evropy obětí nacistické krutovlády. Lidé dlouhé roky strádali, trpěli a umírali. Vzpomeňme proto společně na ty, kteří bojovali za naši vlast, a poděkujme jim. Nezapomínejme však nikdy ani na ty, kteří přežili. Padlí i přeživší mají zásluhu na tom, že naše země nebyla vymazána z mapy a že můžeme pokračovat v myšlenkách zakladatelů samostatného československého státu, v myšlenkách svobody a demokracie. Mějme na paměti, že svoboda a demokracie nejsou samozřejmostí. Za svobodu je nutné bojovat, svobodu si musíme hýčkat, svobodu musíme bránit,“ vyzvedl ve svém projevu starosta města Znojma Jan Grois.

Vzpomenout na padlé sovětské vojáky přijel také atašé generálního konzula Ruské federace v Brně Georgy Akaemov.

„V květnových dnech v roce 1945 oslavoval celý svět vítězství nad hrozným zlem, fašismem. Jen při osvobozování Československa zahynulo sto čtyřicet tisíc sovětských vojáků. Dnešní akce však svědčí o tom, že se na osvoboditele nezapomnělo. Zachování historické pravdy a předávání této pravdy mladším generacím je hlavním úkolem v boji proti současným pokusům obnovit fašismus. Pouze kolektivním úsilím můžeme zastavit snahy o zkreslování dějin druhé světové války,“ řekl Georgy Akaemov.

Jak zmínil Akaemov, zachování historické pravdy hraje zásadní roli v utváření dějin, a v Československu obzvlášť. Nedlouho po skončení tyranie nacismu se snažilo překrucovat pravdu další zlo – komunismus. Trvalo to déle jak čtyřicet let, ale nakonec pravda a láska zvítězila. Aby však bylo líp, je třeba mít se stále na pozoru a neusnout na vavřínech. Jednoho dne bychom se mohli probudit opět v okovech, například plutokracie.

-bur-

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *