Hraběcí studánku v Šanově otevřou už podesáté

Cyklovýlet po Muchově cyklostezce a Otevírání studánky se uskuteční ve středu 8. května. Akce bude odstartována v 10.00 hodin, kdy účastníci odjedou od šanovského Sportcentra. V 11.00 hodin se pak uskuteční vlastní otevírání Hraběcí studánky v přírodní rezervaci v Karlově. Chybět nebude vystoupení dětí, doprovodný program pro děti i dospělé, horolezecká stěna, chůze po laně, opékání špekáčků, maso na lodně anebo stánek s výrobky klientů Emina zámku. Každý příchozí obdrží u studánky upomínkový předmět.To vše se ale uskuteční pouze za předpokladu, že bude hezké počasí. V případě nepříznivých klimatických podmínek Okrašlovací spolek Šanov upozorňuje, že se akce odkládá.

„Název Hraběcí studánky není historické, ale novodobé označení, vžilo se ale už tak, že se používá i oficiálně. Můžeme jej najít například v publikaci Studánky Znojemska. Hraběcí studánka je klasicistní stavbou obloženou pískovcovými kameny. Roku 1810 byla upravena z iniciativy tehdejší majitelky hrušovanského panství Maxmiliány hraběnky Althannové, provdané z Hardeggu. Podle tradovaných zpráv vodu ze zdejšího pramene využívali Napoleonovi vojáci, kteří se v létě roku 1809 pohybovali na jižní Moravě a zúčastnili se také bitvy u Znojma.

A kde přesně je možné Hraběcí studánku najít?

Nachází se nedaleko hráze rybníka Prostřední Karlov, na trase naučné stezky Údolím lásky, asi kilometr jihovýchodně od Božic. Studánka ale leží na katastru Šanova, proto od roku 2009 vždy na začátku května pořádají tamní Okrašlovací spolek a Obec její jarní otevírání spojené s cyklovýletem.

V letošním výročním roce otevírání zahájí pohádka Červená Karkulka v podání šanovských dětí, jarem zpět získanou energii si ti odvážnější prověří na nejrůznějších atrakcích. Odpočívat potom mohou u dobrého jídla a při výrobě papírových větrníčků, se kterými se bude krásně pobíhat po cestičkách v rezervaci.

Za deset let se tato malá přírodní slavnost dostala do povědomí lidí v okolí, zúčastňují se jí nejen šanovští a božičtí, ale i cyklisté z okolních vesnic. Tradičně k nám přijíždí i cykloklub z Ivančic, se kterým nás spojuje osobnost Alfonse Muchy. Světově proslulý secesní malíř se narodil v Ivančicích a jeho umělecká dráha byla zahájena právě na Emině zámku v Šanově,“ podrobně popisuje oblíbenou akci Marie Maderová z Okrašlovacího spolu v Šanově.

-TIK-

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *