Bývalému starostovi Pavlu Balíkovi byla odhalena pamětní deska

Před dvěma roky předčasně zesnulý Pavel Balík se stal prvním polistopadovým znojemským starostou, který má pamětní desku. Slavnostně odhalena byla minulý čtvrtek 25. dubna na budově znojemské Soukromé vysoké školy ekonomické, o jejíž založení a rozvoj se významně zasloužil. Autorem žulové desky s portrétním medailonem je sochař Zdeněk Maixner.Události se mimo jiné zúčastnila velvyslankyně České republiky v Rakousku Ivana Červenková, místostarosta Jan Blaha, Balíkův osobní přítel a bývalý senátor Milan Špaček a současný senátor Pavel Štohl.

„Byl to člověk, který měl rád lidi,“ zavzpomínal na Pavla Balíka a kvůli silnému dojetí se musel chvíli odmlčet.

„Bez jeho podpory by podle mého znojemská vysoká škola vůbec neexistovala. Máme asi sto fotografii s ním, které dokumentují, jak s námi spolupracoval. Když vezmu další starosty, všichni vydají asi jen na fotografií dvacet, což svědčí o tom, že jejich snaha škole pomáhat není asi úplně ideální,“ řekl na slavnostním odhalení senátor Pavel Štohl.

„Pavel Balík uměl přirozeně naslouchat lidem a byl přirozeně laskavý, s čímž se běžně nesetkáváte,“ doplnil jeho slova Milan Špaček.

„Bavím se o něm jako o bývalém znojemském starostovi, ale on toto město přesahoval. Nikdo z jeho následovníků, ani předchůdců, výrazně nepodpořil přátelské vztahy především se sousedním regionem, což ocenila i sama rakouská vláda, která jej vyznamenala za zásluhy o přeshraniční rozvoj rakousko-české spolupráce. To deska je proto skromným poděkováním velkému člověku,“ dodal Milan Špaček.

-jan-

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *