Do GaPu už dnes

Projekt GaP/Galerie a Prostor je vyvrcholením snah spolku Umění do Znojma o pozvednutí kultury ve městě Znojmě. Jedná se o novou galerii současného umění, která bude otevřena už dnes v 19.00 hodin.Projekt galerie    „Touha založit ve Znojmě galerii současného umění a prostor pro vzdělávání veřejnosti v oblasti kultury existuje již dlouhou dobu. V roce 2017 se našemu spolku podařilo po několika letech jednání se zástupci města získat prostory pro galerii současného umění, kavárnu, ateliér a zázemí našeho spolku.“ popisuje za Umění do Znojma Andrea Krejčí, která se stará o umělecké vedení galerie. GaP se nachází na nároží Kollárovy ulice (Kollárova 27, Znojmo) a tyto atraktivní prostory spolku Město Znojmo dlouhodobě zapůjčilo. Galerie a Prostor si klade za cíl doplnit kulturní instituce a podniky ve městě Znojmě a zejména pak zastřešit (doslovně) sedmileté působení Umění do Znojma. Kurátorským plánem je představovat mladé i začínající autory, stejně tak i etablovaná jména současné umělecké scény, především české, slovenské, občasně pak polské a rakouské. V plánu jsou minimálně čtyři výstavní projekty ročně doplněné o výtvarná sympózia, přednášky a přednáškové cykly, komentované prohlídky, galerijní animace, hudební i divadelní projekty.

Přesah    GaP by měl významně přispívat k osvětě uměleckých témat a k udržování zájmu o umění ve městě Znojmě. Naší snahou je vytvořit prostor pro vznik jakési sousedské komunity, možno i kulturní platformy, jež se bude intenzivně setkávat (nejen) nad vizuálním uměním. Zároveň chceme být otevření jakémukoliv náhodnému návštěvníkovi, kterému zpřístupníme současné umění. GaP by měl město Znojmo také reprezentovat a skrze svůj obsah oslovit širší i odbornou veřejnost v rámci republiky. Celkový program GaPu cílí jak na dospělé, tak i na děti a seniory, důležité je pro nás také propojení se znojemskými školami.

Kurátorský plán – 2019    Prvním umělcem, který galerii otevře, bude laureát Ceny Jindřicha Chalupeckého Vladimír Houdek, reprezentující vrchol současné české výtvarné scény. Vernisáž výstavy s názvem „Ocel“ se uskuteční 3. května a samotná výstava potrvá do 11. června 2019. Následně svou tvorbu v GaPu představí hudebník, sochař a výtvarník Milan Cais, a to od 14. června 2019. V letošním roce jsou dále na programu výstavy malíře Jana Gemrota a umělkyně-básnířky Blanky Jakubčíkové. V rámci výstav se uskuteční i přednášky s mezioborovým přesahem, komentované prohlídky a další doprovodné akce.

Kavárna    Součástí GaPu je také kavárna, která je navíc donátorem umění – veškerý její zisk totiž přispívá k provozu galerie. „Kavárna nabídne nejen skvělou kávu, domácí a regionální pochoutky, ale i kvalitní nabídku vín a míchané drinky. Návštěvníci GaPu se tak mohou těšit např. na sezonní a tematické speciality či velkolepé snídaně, které si mohou dát třeba u levitujícího okna.“ popisuje Andrea Krčálová, jež dbá o produkci a propagaci GaPu. V kavárně nebude chybět ani artová miniknihovna s publikacemi, časopisy a katalogy nejen o umění.

Rekonstrukce a financování   Před otevřením bylo třeba prostory budoucího GaPu zrekonstruovat a vybavit. Oprava byla realizována a významným dílem také hrazena městem Znojmem. Na další části nákladů se podílel náš spolek prostřednictvím grantů, sponzorských darů a úspěšné crowdsourcingové kampaně na internetovém portálu hithit. Velmi nám záleželo na tom, aby rekonstrukce prostor respektovala nejen historii budovy, ale zároveň využila prvky moderní architektury, které by tak měly pozitivní vliv na kvalitu výstavního prostoru. „Dbaly jsme skutečně i o nejmenší detaily, proto si samotná přestavba vyžádala více času, než se původně plánovalo. Nehodlaly jsme se pouštět do rychlých kompromisů na úkor kvality.“ vysvětluje Lenka Lovicarová, která se kromě produkce stará též o fundraising galerie. Kompletní rekonstrukce prostor začala v zimě 2018.

Umění do Znojma    Spolek Umění do Znojma vznikl v roce 2012 z potřeby začlenit město Znojmo do kontextu současného umění. Základní myšlenkou bylo přivést do města aktuální výtvarné umění a přispět k rozvoji kultury ve znojemském regionu. Za sedm let působení zorganizoval přes 80 akcí, např. PechaKucha Nights, každoroční Garage Design (market autorské tvorby), Hudba (komentovaný přehled toho, co se v uplynulém roce událo v hudebním světě), výstavy, přednáškové cykly o umění a architektuře, Férové snídaně (podpora fair-trade zboží), workshopy ad. Akce jsou směřovány k dětem i dospělým. Vzhledem k tomu, že akce jsou neziskové, ba dokonce je nutno je dotovat, je jejich financování řešeno formou různých dotačních programů.

Michaela Filipová (-karm-)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *