Odborníci „letěli“ do budoucnosti

Tak trochu nenápadně se ve Znojmě uskutečnil první workshop v rámci česko-rakouského projektu Centra obnovy společného kulturního dědictví.


foto: archiv Vratislava Zíky

Pro laika jde spíše o nicneříkající označení odborné akce, pro znalce i amatérské nadšence jde o příležitost, jak se na chvíli „proletět“ do budoucnosti. Přesněji, seznámit se s nejmodernější technologii snímání památek, která je pro mnohé ještě hudbou budoucnosti.

Fotografován tak třeba byl pomocí speciálního profesionálního dronu znojemský hrad do 3D modelu.

„Účastníci workshopu se seznámili s různými metodami zaměřování a dokumentace kulturního dědictví, získali přehled o tom, jaké postupy se v různých případech nejlépe hodí. Mohli si také vyzkoušet skenování lidí a menších objektů, či různých dalších artefaktů ve městě,“ konstatoval architekt Vratislav Zíka z organizačního týmu. „Workshopu se zúčastnilo celkem osmnáct lidí, byli mezi nimi architekti, zástupci Znojma, geodeti, sochař nebo také studenti,“ doplnil Zíka.

Ze Znojma dorazila také Iveta Ludvíková, městská architektka. „Člověk se chce orientovat, nové technologie skýtají možnosti, o kterých se nám dřív ani nesnilo. V Sále předků na znojemském hradě před nás třeba postavili přístroj, který za čtyři minuty vynesl a zmapoval miliony bodů celé fresky a ukázal model sálu,“ řekla s obdivem Iveta Ludvíková.

Samotné letecké snímkování (viz fotografie) znojemského hradu a jeho okolí využije pro své potřeby Jihomoravské muzeum. Na workshop navazují postupně další, mapující kulturní dědictví spojené s cestováním po památkách česko-rakouského pohraničí.

Alžběta Janíčková

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *