Muchláčci pomáhají malé Moničce

Společenské centrum Dukla zažilo takové malé interiérové jaro nejrůznější směsicí barev. Pestré látky, skleněné figurky, panáčci, mandaly, fimo hmota, třpytivé korálky, látky, malování na polštářky a mnoho dalšího, to vše bylo možno objevovat a vyzkoušet na veletrhu Kreativní Znojmo.Sál se pomalu a jistě plnil lidmi. Bylo vidět, že tvořivost není cizí žádné věkové kategorii. U jednotlivých stánků bylo možno nalézt jak děti, tak i dospělé.

„Velikonoce za dveřmi, tak jsme si řekli, že si přijdeme něco vyrobit, abychom si to doma pak hezky vyzdobili,“ svěřila se Jana Nováková.

Samozřejmě k dokreslení dobré atmosféry nechyběly ani nějaké ty pochutiny a lahodná káva.

„Těší mě, že o veletrh byl takový zájem a že jeho koncept se vyvíjí a roste. Letos jsme například podali pomocnou ruku na podporu léčby malé Moničce, když nás oslovil Luděk Matějů se svými Muchláčky,“ informovala organizátorka akce Martina Bartoňová.

A co vlastně Muchláčci jsou?

Jde o ručně šité hračky. Žádný kus není stejný, každý je jiný, zkrátka originál, a za jejich návrhy jsou často děti.

Na počátku stála jedna žena ve finanční tísni a malé novorozeně. A pak už to chtělo jen dobrý nápad.

„Osobně podnikám v docela jiné oblasti, ale sociální sféra mě prostě táhne. A když se ke mně tyto dva zdánlivě nesourodé příběhy dostaly, začal jsem intenzivně přemýšlet, jak by je bylo možné propojit. Nakonec z toho vzniklo to, že paní začala s výrobou výše zmiňovaných hraček, přičemž padesát korun z každé prodané jde na pomoc malé Moničce,“ vysvětluje Luděk Matějů.

Muchláčci se letos na veletrhu objevili poprvé, ale myslím, že rozhodně to nebude naposledy. „Atmosféra byla úžasná. Také se mi líbí, že přijít může skutečně každý bez věkového omezení. Děti to navíc odtrhlo od tabletů a telefonů z virtuálního světa zpět do skutečného,“ dodal Luděk Matějů.

A protože kreativita nezná hranic, tak i letos bylo možno se seznámit s několika novinkami, technikami v tvořivém světě. K vyzkoušení bylo například vypalování do dřeva, drátkování anebo lehká a křehká poetika smaltových šperků.

Jarní veletrh Kreativní Znojmo se letos tedy nesl nejen v duchu tvorby, ale i lidskosti, protože není nic skvělejšího, než když lidé dokážou překročit svůj stín a dát něco ze sebe. Já tomu říkám, udělat krok člověka k člověku.

Romana Tučková Hahnová

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *