Přehrady jsou plné, ale vody bude ubývat stále

Jako tradičně se po zimě Vranovská a Znojemská přehrada honosí dostatkem vody. Obě vodní díla byla zaplněna téměř na maximum, ale i tak to bude málo.


Znojemská přehrada.

„S ohledem na vývoj hydrologické situace jsme naplnili vranovskou nádrž tak, abychom zaplnili zásobní prostor. To se nám podařilo a jsme rádi, že máme vytvořenou takovou zásobu vody, abychom s ní mohli hospodařit, protože tato vodní nádrž představuje jedno z klíčových vodních děl v povodí Dyje,“ informoval náš týdeník tiskový mluvčí Povodí Moravy Petr Chmelař.

Současně dodal, že v loňském roce sehrála velmi zásadní roli nejen při zásobování obyvatelstva pitnou vodou, ale také při zajišťování dostatečného průtoku v Dyji, aby řeka mohla i v průběhu dlouhodobého nedostatku srážek zajišťovat biologickou a ekologickou funkci. I když tomu současný stav nenapovídá, nedostatek vláhy je očekáván i v letošním roce. Ostatně sucho je podle Chmelaře problém, který by měl být vnímán jako vývojová tendence.

„Vše napovídá, že v důsledku klimatických změn se jedná o trend, na který si budeme muset zvykat a jemuž se budeme muset přizpůsobovat. Výhledy nejsou příliš pozitivní. V současné době se přítok do Vranovské nádrže pohybuje okolo padesáti procent dlouhodobého měsíčního průtoku,“ konstatoval Petr Chmelař.

Jedna pozitivní zpráva by se však na závěr našla. Vranovská přehrada je po rekonstrukcích, které vyšly na osmapadesát milionů korun a trvaly od září roku 2016, opět připravena na turistickou sezonu.

-bur-

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *