Volejbalisté Znojma získali stříbro v Českém poháru žáků

Starší žáci VK PFN Znojmo získali historické stříbro v Českém poháru své věkové kategorie. Po celou sezonu se v této prestižní soutěži drželi mezi nejlepšími týmy soutěže – jak v prvních třech turnajích v rámci východní části ČR, tak i ve třech finálových kláních, která se hrála již napříč celou Českou republikou. Již před posledním turnajem, který hostil Hradec Králové, patřilo Znojemským průběžné druhé místo, ale na svou šanci na medaili čekaly i výborné týmy Českých Budějovic, Prahy, Nového Jičína, Sokolova či Kladna.Navíc se závěrečný turnaj nehrál systémem každý s každým, ale po základních čtyřčlenných skupinách následovalo nevyzpytatelné play-off, v němž o úspěchu či neúspěchu často rozhodoval jeden jediný zápas.

Celý turnaj byl rozprostřen do tří dnů. V pátek probíhalo testování všech hráčů Českého poháru pro potřeby Českého volejbalového svazu a každý ze 24 týmů absolvoval jediný zápas ve své výkonnostní skupině. Na znojemské volejbalisty čekal celek VK Ostrava, se kterým se v sezoně střetli již čtyřikrát s pozitivní bilancí 3:1. Jak je ošidná jakákoli statistika ukázal však právě tento zápas – ostravští byli ve všech činnostech mnohem lepší a na hráčích Znojma jakoby se projevovala zbytečná nervozita z toho, aby neztratili skvěle rozehranou sezonu. A nejen ve volejbale platí – kdo se bojí, prohrává rovnou dvakrát. VK Ostrava dokázala využít v utkání všech svých šancí a znojemské družstvo se po prohře 0:2 dostalo ve skupině do velmi složité situace, kdy muselo v následujícím dnu dvakrát zvítězit, aby si zajistilo přijatelného soupeře do 1. kola play-off.   Znojemský celek však dokázal svou sílu nejen soupeřům právě v sobotu. Nejprve se utkal s ambiciózním celkem Sokolova. Zatímco v prvním setu Znojmo jednoznačně dominovalo (25:17), ve druhém se začal mnohem více prosazovat i soupeř a znojemští žáci většinu sady jen dotahovali. V koncovce setu se však nikoli poprvé a ani naposledy ukázala vyrovnanost celého týmu, když střídající hráči z lavičky dokázali stav bravurně otočit a potřebné vítězství 2:0 bylo na světě. Neméně podstatným zápasem byl duel s Prosekem Praha. Strhující volejbal na obou stranách kurtu přilákal nejen početné fanoušky (znojemský tým si přivezl jednoznačně nejpočetnější tým rodičů a kamarádů, tudíž bouřlivá atmosféra provázela každý jeho zápas), ale i ostatní trenéry a hráče, protože se bylo opravdu na co dívat. A Znojmo stejně jako ve svém předchozím zápase, odehrálo skvělou partii. Pravidelným dvojstřídáním dostávalo pražské volejbalisty pod tlak a po zásluze vybojovalo další tříbodové vítězství 2:0!!

Tento výsledek katapultoval tým VK PFN Znojmo na první příčku ve své skupině a pro nejdůležitější utkání turnaje – čtvrtfinále play-off – mu určil za soupeře krajského rivala z Volejbalu Brno. S tímto týmem se Znojemští pravidelně potkávají i v rámci krajské soutěže a bilance 9:1 v této sezoně jednoznačně určovala favorita zápasu. Ovšem tato role bývá velmi vrtkavá, což se potvrdilo i v očekávaném čtvrtfinále. Brněnský tým neměl „co ztratit“ a rozehrál utkání s maximálním rizikem na útoku a na servisu. Jelikož se nechtěli zahanbit ani hráči Znojma, byl k vidění velmi vyrovnaný první set, v němž nakonec zvládli koncovku lépe právě znojemští žáci. Ve druhé sadě ovšem Brno odskočilo hned zpočátku setu a přes veškerou snahu se Znojemským nepodařilo nějakou bodovou šňůrou tento náskok zlikvidovat. Za stavu 1:1 na sety rozhodoval o všem zkrácený tie-break. V něm se Brnu přestalo dařit na servisu, a protože hráči Znojma si svůj standard udrželi, mohli po výsledku 15:12 začít slavit nejen postup do semifinále turnaje, ale už i zisk celkového druhého místa v Českém poháru, neboť nezávisle na dalších výsledcích je již na této příčce nikdo další nemohl ohrozit!!!

V nedělním programu se pak na týmu Znojma projevila psychická i fyzická únava z předchozího dne, kdy všichni hráči nechali na hřišti doslova všechny své síly, a protože již výsledkově o nic nešlo, přistoupili trenéři i ke změnám v základní sestavě, aby dostali možnost si zahrát i méně vytížení hráči. Oba faktory se bohužel projevily na výkonu družstva, které si připsalo dvě porážky – se Sokolovem a Novým Jičínem. Ty však již nemohly nic změnit na faktu, že si starší žáci VK PFN Znojmo odvezli z Hradce Králové historické stříbrné medaile z prestižního Českého poháru!  Zároveň si tak zajistili i přímý postup do finálového turnaje mistrovství České republiky žáků, které proběhne rovněž v Hradci králové 10. – 12. května. Toho se zúčastní 16 nejlepších družstev a právě čtyři nejlepší týmy z Českého poháru byly do tohoto finále nasazeny přímo, zatímco dalších dvanáct si musí postup vybojovat v celostátních kvalifikacích.

Sestava týmu VK PFN Znojmo v závěrečném turnaji ČP: nahrávači Petr Minařík, Adam Vítámvás, smečaři Robert Knebl, Tomáš Bartoš, Marek Holík, blokaři Zdeněk Švaříček, Jan Pavlica, Adam Nedvěd, Jakub Janíček a univerzálové Dominik Škvařil a Tomáš Krejčí.

Koneční pořadí Českého poháru žáků 2018/2019:

1. Lokomotiva Fosfa Břeclav 72, 2. VK PFN Znojmo – Přímětice 65, 3. TJ Nový Jičín 62, 4. Volejbal Sokolov 61, 5. VK České Budějovice 59, 6. SK Prosek Praha 59, 7. VK Ostrava 54, 8. Kladno volejbal.cz 50, 9. SKV Brno 46, 10. Volleyball Nymburk 44, 11. Blue Volley Ostrava 42, 12. SK Kometa Praha 36, 13. VK Sport Rychnov n.K. 36, 14. Aero Odolena Voda 32, 15. TJ Slavia Hradec Králové 31, 16. VSK Český Krumlov 30, 17. TJ Svitavy 28, 18. TJ Slavia Liberec 27, 19. VA mládeže Olomouc 16, 20. Spartak Velké Meziříčí 13, 21. VSC Zlín 13, 22. VK Lvi Praha 11, 23. TJ Orion Praha 10, 24. SK Praha 3.

Připravil: -MZ-

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *